U18: Palace var for stærke

Uniteds unge talenter fik ikke point i dagens hjemmekamp mod Crystal Palace, som vandt 2-1 på Carrington.

Manchester Uniteds u18 hold tog i dag i mod Crystal Palace på Carrington. United har startet elite-rækken med to sejre, en uafgjort og et nederlag. Gæsterne fra Palace havde blot spillet en enkelt kamp, mens resten er blevet rykket grundet dårligt vejr.

United var uden de sædvanlige stamspillere Donald Love, Joe Rothwell, James Wilson, Jack Rudge og Nick Ioannou. Til gengæld var der en række normale u16 spillere med på bænken, blandt andet den engelske u16 landsholdsspiller Demetri Mitchell.

Crystal Palace startede kampen bedst, og havde et forsøg på stolpen allerede efter tre minutters spil. Herefter kom United bedre med i kampen, og havde en del spil, uden dog at formå at skabe nogle nævneværdige chancer. Sam Byrne havde et godt forsøg, men ellers blev det ikke til det store for McGuinness’ tropper.

Gæsterne var fysisk stærke, dominerede luftrummet med en håndfuld store spillere, og kampen var generelt præget af masser af tacklinger og nærkampe. Palace havde yderligere et par farlige forsøg i løbet af de første 45 minutter, og burde nok have gået til pause med en føring.

Crystal Palace havde takket være en fantastisk slutspurt nået elite-gruppen. Efter ikke at have vundet i de to første måneder af efteråret, kom der gang i London-holdet i de sidste måneder, og de nåede altså akkurat at kvalificere sig til u18 elite-gruppen her i foråret.

Sam Byrne med mål

Gæsterne fik bragt sig i front ti minutter inde i anden halvleg. Et hjørnespark bliver taget kort, og den stærke venstrekant Alessani sparkede flot bolden i en lang bue over i fjerneste hjørne, ind over Sutherland i kassen.

United svarede dog hurtigt tilbage. Få minutter senere sendte Andreas Pereira et frispark fra kanten af feltet på overliggeren, og Sam Byrne var først over riposten som han enkelt fik headet i det tomme mål.

Efterfølgende var der en kamp på midtbanen, begge hold havde svært ved for alvor at sætte sig på kampen. United forsøgte at sætte unge Mitchell ind til sin u18 liga debut, men United fik ikke skabt de helt store chancer. Til gengæld fik Palace med cirka ti minutter tilbage sat vindermålet ind bag Sutherland, da Alessani driblede gennem på venstrekanten, og Gray inde foran fik prikket bolden i nettet.

Bedste United-spillere i dag var Ben Pearson, der netop er udtaget til det engelske u18 landshold, og hans kollega James Weir på den centrale midtbane. Jack Barmby viste også flere udemærkede takter offensivt, ligesom Sutherland havde en række fine redninger i målet.

Dermed står United fortsat med syv point efter fem kampe. Næste opgør er på lørdag, hvor Bolton gæster Carrington. United slog netop Bolton med 3-2 i første kamp af elite-rækken i januar.

United u18 1 – 2 Crystal Palace u18

Jonny Sutherland
Liam Grimshaw (c) – Patrick McNair – Ryan McConnell – Callum Evans
Jack Barmby – James Weir – Ben Pearson – Mats Dæhli
Andreas Pereira – Sam Byrne

Udskiftere
Pierluigi Gollini, Ben Barber, Joshua Harrop, Demetri Mitchell, Ashley Fletcher.

Udskiftninger
76′ Demetri Mitchell ind, Andreas Pereira ud.

Målscorere
54′ 0-1 Alessani.
57′ 1-1 Sam Byrne.
79′ 1-2 Gray.

Forrige artikel

Sir Alex vurderer Champions League-holdene

Næste artikel

Startopstilling mod QPR

ANNONCE