Da Sampdoria og Udinese ikke kan enes om, hvem af de to klubber der skal overtage det fulde ejerskab af Quagliarella, så er de to Serie A-konkurrenter havnet i en lukket budkrig.
Begge har indsendt bud på den 23-årige landsholdsangriber til den italienske ligaforening i forseglede konvulutter. De vil i morgen blive åbnet, og den klub, der har højeste bud, køber den andens halvpart for det pågældende beløb.
Selvom auktionen som udgangspunkt skal være hemmelig, så har de italienske medier allerede opsnapppet viden om, hvor meget de to klubber har budt. Og er avisernes kilder ellers pålidelige, så skifter Quagliarella fredag til Udinese, som ikke har i sinde at sælge den brandvarme spydspids.
“Vi er næsten sikre på, at vores bud er højere end Sampdorias. Er det tilfældet, kan vores fans købe trøjer med Quagliarellas navn på ryggen med ro i sindet, for vi sælger ham ikke,” siger klubbens sportsdirektør Pietro Leonardi.