United sejrede på to gyldne minutter

Manchester United er videre til næste runde af FA Cuppen efter udesejr mod Arsenal. Alexis scorede på sin gamle hjemmebane.

Det blev til otte sejre af otte mulige for Ole Gunnar Solskjær, da United besejrede Arsenal på udebane. Alexis scorede mod sin tidligere klub, og Paul Pogba spillede – særligt i anden halvleg – virkelig godt.

Ole Gunnar Solskjær havde sat sit hold op på samme måde som mod Tottenham for godt to uger siden. Denne gang var det Lukaku og Alexis, der spillede på toppen i nogle brede roller, mens Jesse Lingard igen indtog rollen som ‘falsk 9’er’.

Og ligesom mod Spurs overlod United initiativet til Arsenal og satsede på, at de kunne gøre ondt på Arsenals defensiv i kontrastød. Og det var en plan, der virkede i første halvleg.

Efter en halv time fandt Romelu Lukaku med en flot aflevering Alexis, der snød offside-fælden, og så kunne den ellers udskældte chilener sætte bolden i mål fra en spids vinkel. Selvfølgelig, fristes man til at sige, scorede Alexis i sin første optræden på Emirates efter skiftet væk fra Arsenal.

To minutter senere var United igen skarpe på kontraen. Først var det Luke Shaw, der drev bolden frem på banen. Venstrebacken løb over midten, fandt Lukaku til højre, der løb ind mod midten. Han lavede en let aflevering til Jesse Lingard, der køligt sparkede bolden ind. Arsenals forsvar så rystet ud.

Olé-råbene lød ned mod banen fra Uniteds udebane-fans, men det var ligesom om, de vækkede Arsenal-spillerne, der fandt et helt andet gear.

London-klubben begyndte at rulle ned mod Sergio Romeros mål, og kanonerne blev ligeså stille ladet. Efter en håndfuld minutters overtag gav offensiven pote, da Pierre Emerick-Aubameyang på bagerste stolpe nemt kunne afslutte et Arsenal-angreb.

Unai Emerys tropper fik et løft, og de fortsatte halvlegen med at presse United, der dog med nød og næppe holdt stand indtil pausefløjtet.

Anden halvleg afbrudt af en lang pause, da Laurent Koscielny fik Lukakus hæl i hovedet og længe lå til behandling. 

Det var, som om begge hold ikke rigtigt kunne trække den op i et højere gear efter spilstoppet. Arsenal forsøgte at lægge et pres, mens United lukrerede på kontraer, Pogba skulle orkstrere.

Det blev rigtig farligt en enkelt gang, da franskmanden drev bolden op og afsluttede hårdt på Cech, der kun kunne halvklare. Indskiftede Martial var på returen, og så stod den 3-1 til United.

Paul Pogba løb rigtig, rigtig mange kilometer i dag.

Det endte med 3-1 i en kamp, hvor United var under pres mod slutningen af første halvleg, men aldrig rigtigt var det i anden. 

 

Forrige artikel

Startopstillingen mod Arsenal: Flere overraskelser fra Solskjær

Næste artikel

Spillerkarakterer: Solskjær får det bedste ud af spillerne

ANNONCE