Medie: Træneremne Emery tæt på at forlænge med Villa

Michael Carrick er ikke langt fra en fyreseddel i Manchester United, og flere navne har allerede været bragt op. Nu ventes en af dem at forlænge med sin klub.

Med det brandvarme sæde under klubbens cheftræner, Michael Carrick, er diskussionerne om, hvem der skal overtage fra ham begyndt.

Flere store trænernavne har været i spil, og et af de hotteste navne på trænermarkedet er spanske Unai Emery.

Spanieren, der tidligere har stået i spidsen for Sevilla, PSG, Arsenal og Villarreal, er dog tæt på at forlænge med sin nuværende klub, Aston Villa, som han nyder stor succes med. Det melder The Athletic.

Klubben har i Emerys tid opnået fire top ti-placeringer inklusiv to kvalifikationer til Champions League.

Med et af de varmeste emner til den potentielt ledige cheftrænerpost ude af billedet, kan listen af mulige afløsere for Michael Carrick nu koges ned til Eddie Howe og Julian Nagelsmann.

Jo mindre den nuværende cheftræner formår at vende skuden, hvilket der måske er anledning til efter tirsdagens comeback mod AS Roma i Champions League.

Næste kamp i ligaen for Carrick og co. bliver mod netop Emery og Aston Villa på Villa Park søndag klokken 17:30.

Skriv et svar
Forrige artikel

Kommentar: Bunden er slået totalt ud af Manchester United

ANNONCE