United tilbage på sporet

Det var kun målmand Marcus Hahnemann som havde fået genvalg fra weekendens overraskende udesejr over Tottenham. De resterende ti mand på banen var…

Det var kun målmand Marcus Hahnemann som havde fået genvalg fra weekendens overraskende udesejr over Tottenham. De resterende ti mand på banen var deciderede reserver, og de skulle få noget at se til mod et Manchester United-hold, som var ivrige efter at slette de dårlige erindringer fra weekenden.

Wayne Rooney var i fokus mod Aston Villa, da han viste uskarphed af en meget uvanlig art. Selvsamme angriber bragte sig selv i scene i starten af dette opgør, da han lidt heldigt fik en helt fri chance på Hahnemann, men lige i fødderne på målmanden.

Manchester United havde godt styr på sagerne, og det var kun et spørgsmål om tid, før hjemmeholdet ville finde vej til netmaskerne. Det skete fra 11-meter pletten, efter Ronald Zubar bevidst brugte hænderne i feltet. Wayne Rooney scorede sikkert fra pletten, og kunne dermed fejre sit mål nummer 12 i ligaen.

Lige før pausen blev det også 2-0 på mål af Nemanja Vidic, som blev frataget chancen ved situationen der førte til straffesparket. Darron Gibson sparkede hjørnesparket indover, og her steg serberen til vejrs og headede med en sådan kraft, at Hahnemann ikke kunne holde den. Senere i opgøret blev Vidic erstattet af Fletcher, men intet indikerede, at midterforsvareren skulle være kommet til skade. Der venter en svær udekamp mod Fulham i weekenden, og det var nok med øjnene på denne, at 900-kampsjubilaren Ferguson valgte at skifte.

Gabriel Obertan er hurtigt blevet en populær skikkelse på Old Trafford, og denne var lige ved at gøre det til 3-0 inden halvleg, da han kombinerede sig vej igennem forsvaret og til skudmulighed, men denne gang klarede Hahnemann.

Manchester United gearede ned ved anden halvlegs start, og klarede mere eller mindre skærene på autopilot. Der var ikke mange nævneværdige sekvenser, men en smuk holdpræstation, der resulterede i en 3-0-scoring, opvejede dog en ellers halvkedelig anden halvleg.

Darron Gibson lagde den af med hælen til Paul Scholes, der løftede den ind til Dimitar Berbatov, der først tog den ned med en fin førsteberøring, for derefter at løfte den over sig selv, og lige i fødderne på en fremstormende Antonio Valencia, der halvflugtede den i nettet totalt uden chance for Wolves-keeperen. Et smukt mål der rundede en dag på kontoret af for Manchester United, der kan overnatte på en delt førsteplads.

Forrige artikel

Aftenens opstilling

Næste artikel

Vidic-skade bekymrer Ferguson

ANNONCE