For anden uge i træk var det nødvendigt for Manchester United at score tre gange for at hive en sejr hjem i Premier League. Robin van Persie blev på dramatisk vis helten med en hattrick, men der skal rettes op i forsvaret, forklarer anfører Nemanja Vidic.
– Det var en svær kamp, og vi lukkede to mål ind, og det er vi slet ikke tilfredse med, siger Vidic til MUTV.
– Op til kampen lærte vi om, hvad Southamptons styrker er, hvordan deres spil fungerer, og hvordan de kommer frem til det. Når alt kommer til alt, nåede de faktisk deres mål, og det er skuffende.
Sjælden duo
Manchester Uniteds midterforsvar bestod ellers af den normalt så frygtindgydende duo Vidic og Ferdinand. Men søndag hang spillet ikke rigtigt sammen, forklarer Vidic.
– Jeg tror kun, det er anden gang på et år, at Rio og jeg spiller sammen. Det er lang tid, og det er selvfølgelig svært, fordi alle har brug for at spille flere kampe.
– Vi er ikke rigtigt tilfredse med de mål, som vi har lukket ind. Jeg tror, der har manglet koncentration ved alle fire mål (i de sidste to kampe, red.), og det er vi nødt til at arbejde på.
Mangel på stabilitet
Det er ikke kun Vidic og Ferdinand, der ikke har spillet fast sammen længe. Forsvarskæden har været hårdt ramt af skader over en lang periode, og det skaber svære vilkår for spillerne.
– Der har været meget turbulens i forsvaret med de mange ændringer og spillere, som kommer ind og ud, siger Vidic.
– Vi har ikke haft en konstant forsvarskæde, og det skaber indimellem problemer, men nu ser vi frem mod de kommende kampe.
Suværene van Persie
Hvad der manglede i forsvaret, gjorde hollandske Robin van Persie op for i angrebet, da Manchester United søndag besejrede Southampton 3-2 i overtiden.
– Robin var fantastisk, siger Vidic.
– Jeg synes, han er en dygtig spiller. Selv i sin første kamp gjorde han det godt, og det her er utroligt – med tre mål, som giver os tre point. Tre point, som, jeg tror, kommer til at tælle en hel del, mod slutningen af sæsonen.