Denne sæson har været fyldt med kritik af Manchester Uniteds spil, men resultaterne er slet ikke så dårlige set i et historisk perspektiv. Forud for FA Cup-kampen har jeg set på, om United er den dårligste nummer 4 i Premier League-æraen.
Det er ganske simpelt. Kvaliteten i Manchester Uniteds spil bliver haglet ned uge efter uge, og jeg har i lang tid spekuleret på, om holdet anno 2014/15 er den dårligste nummer 4 i Premier Leagues historie. Begreber som “god” og “dårlig” er selvfølgelig dybt subjektive, så i stedet for en usaglig udlægning af de foregående sæsoners 4’ere, har jeg set på det, der ikke kan rafles om: tal.
Kort fortalt har jeg kigget på pointgennemsnittet for alle de 22 hold, der er endt som nummer 4, siden Premier League blev stiftet i 1992/93-sæsonen. Det viser sig faktisk, at denne sæsons United-mandskab – såfremt det nuværende pointsnit holder – er én af de bedste 4’ere. Kun ved fem tidligere lejligheder har det hold, der endte som nummer 4 i Premier League, fået flere point i gennemsnit.
United har spillet 28 kampe og skaffet sig 53 point. Det giver et snit på 1,89 per kamp. Fastholdes det pointgennemsnit resten af sæsonen, ender vi på 71,93 – så lad os bare sige 72. Kun i 2014, 2013, 2009, 2008 og 1995 endte 4’eren med et bedre snit.
Den bedste 4’er i Premier League-historien er sidste sæsons Arsenal. The Gunners fik 79 point, altså 2,08 i gennemsnit per kamp. Den dårligste 4’er er Liverpool fra 2003/04-sæsonen med beskedne 60 point.
Vi kan altså se, at United – i hvert fald hvad angår point – er ganske fint med i denne sæson, hvis vi sammenligner med andre 4’ere.
Ikke kun held
Alligevel vil jeg vædde med, at jeg ikke er den eneste United-fan, der gang på gang sidder med en uforløst fornemmelse i kroppen. Kampene er fyldt med så meget ligegyldigt og uinteressant spil, at man føler, at United er inde i en dårlig periode, på trods af at vi kun har tabt to af de seneste 22 kampe.
Hvad skyldes det så, at United får overvejende gode resultater? Held? Det er der i hvert fald mange, der har brugt som forklaring, og forleden satte avisen Daily Telegraph sig for at undersøge det statistisk. Konklusionen vartvetydig. Nogle punkter indikerer, at United har været relativt heldige; stor afhængighed af David de Gea, stor effektivitet i afslutningerne og et forholdsvist let kampprogram hidtil.
Som Daily Telegraph rigtig nok påpeger, er det ikke nødvendigvis heldigt, at vores målmand har mange redninger, og vores angribere scorer på deres chancer. Måske er det bare god spillerrekruttering at have kvalitet i begge ender af banen.
Held eller ej; godt pointsnit eller ej, så ville det være skønt med en overbevisende præstation snart. Det er ikke sikkert, den kommer mod Arsenal, men i FA Cuppen tæller kun en sejr. Efter Arsenal byder de næste fem ligakampe på Tottenham, Liverpool, Aston Villa, Man City og Chelsea, og hvis United ikke løfter det spillemæssige niveau, bliver vi ikke ved med at hive de gode resultater hjem. Og så falder det ellers udmærkede pointsnit.