Rio spiller gerne for England

Rio Ferdinand bærer ikke nag til Roy Hodgson og vil elske at gøre comeback for det engelske landshold.

Selvom det er halvandet år siden, han sidst optrådte for landsholdet, drømmer Rio Ferdinand om et comeback. 

Det indrømmer den 34-årige Manchester United-spiller, der i mange år var en fast bestanddel af Englands bageste kæde. 

– Jeg er ikke anderledes end andre. Jeg vil elske at spille for England. Hvis ikke, fortsætter jeg bare med at gøre det, jeg gør i Manchester United, siger Ferdinand ifølge London Evening Standard. 

Mange engelske medier erklærede Ferdinand færdig i landsholdsøjemed, da Roy Hodgson undlod at udtage ham til den engelske EM-trup sidste år. 

Der blev dengang spekuleret i, om Hodgson valgte at se bort fra Ferdinand pga. hans betændte forhold til den daværende anfører, John Terry.

I oktober sidste år valgte Roy Hodgson at undskylde over for Ferdinand, selvom han slog fast, at hans beslutning forud for EM udelukkende var af taktiske årsager. 

– Jeg bliver ikke valgt. Manageren har ikke valgt mig. Hvis jeg blev valgt, ville jeg pakke mine tasker og tage direkte derover, lyder det fra Ferdinand. 

England møder i denne uge Brasilien i en venskabskamp. 

Forrige artikel

Jones ude i en måned

Næste artikel

United skal et smut til Japan

ANNONCE