David Moyes har minimal Champions League-erfaring, hvorfor rutinerede kræfter i Manchester United som Ryan Giggs får til opgave at introducere den tidligere Everton-manager til verdens største klubturnering.
Det erkender den 50-årige skotte nu.
– Det bliver spændende for mig, men jeg skal lære det hurtigt, og det er så der, at jeg vil vende mig mod Ryan Giggs og et par andre spillere, der skal lære mig de mest nødvendige ting, siger Moyes til Goal.com.
– Det handler ikke kun om det spilmæssige. Jeg har været i Champions League (kvalifikationen, red.), set en masse kampe og været manager i Europa League – alle skal starte et sted, fortsætter Moyes. 2005
I sine 11 år hos Everton nåede Moyes aldrig videre end til sidste runde af kvalifikationen til gruppespillet.
Det skete i 2005, hvor Everton samlet tabte 4-2 til Villareal.