Sir Alex Fergusons selvbiografi er foreløbig solgt over en halv million gange og ventes dermed at blive årets helt store julegavehit i England.
Alene i sidste uge blev bogen langet over disken næsnten 80.000 gange, skriver den engelske avis The Guardian.
Til dato har bogen, som udkom i oktober, solgt over 647.000 kopier, hvilket gør den til den mest solgte bog i England i 2013.
– Fergusons bog har været den mest profilerede her i efteråret. Den er gået bedre end hvad man forventede i industrien. Den har haft helt utrolige salgstal og fået rigtig mange gode anmeldelser. Samtidig er det en sikker gave for mennesker der ikke er så tæt på dig, en onkel eller nogen i familien man ikke ser så ofte, udtaler bogeksperten Neill Denny til avisen.
Efter bogen blev udgivet har der dog ikke kun været positiv omtale af bogen. Bogen indeholder nemlig mindst 45 faktiske fejl, hvilket medførte en undskyldning fra forlaget.
- Anmeldelse: Alex Ferguson – my autobiography