United – Bolton 2. juledag

Optakt Manchester United – Bolton Wanderers Julen er en festlig tid, ikke mindst på grund af det hektiske program i Premier League, som unægteligt gør…

Optakt Manchester United – Bolton Wanderers

Julen er en festlig tid, ikke mindst på grund af det hektiske program i Premier League, som unægteligt gør juledagene endnu bedre hos enhver United-fan. Dog er presset større i år, United et tvunget til, næsten, at hente maksimum point i alle fire kampe, der inkludere nogle lumske udekampe.

Men mon ikke Ferguson får trimmet og tændt holdet, således, at vi igen kan kalde os seriøse titel-jægere og ryste Chelsea. Ferguson har allerede været ude og “chikanere” Chelsea-manageren og udtalt, at han ikke helt ved, hvad han går ind til her i juledagene, vi håber så, at det giver udbytte, for Chelsea virker stærkere og stærkere, jo længere vi kommer hen i sæsonen.

For at betone vigtigheden af alle kampene i juleperioden, har Ferguson hentet kavaleriet hjem i form af Heinze og Ronaldo, der begge har fået en lille ferie i deres respektive hjemlande. Det forventes at begge spillere glider direkte ind på holdet, som ligeledes forventes i stærkeste opstilling, men selvfølgelig uden Saha og Nistelrooy. Lige pludselig kan vi ikke tåle flere skader i blandt angriberne, hvilket virkede helt urealistisk for 2 måneder siden.

Personligt tror jeg meget afhænger af, om vi får scoret nok mål imens Ruud er væk, han er altid garant for en sikker scoringsrate og kunne sagtens score i 8-9 kampe i træk, så presset hviler på Rooney og Smith, som nu for første gang, i deres korte karrierer på Old Trafford, har et seriøst pres på deres skuldre. Men begge virker mentalt stærke, og forhåbentlig lever de op til vores “krav”.

Modstanderen Bolton er, modsat United, helt i bund hvad angår form, men vi husker vel alle den første kamp imod Bolton hvor lokalrivalerne fik 2-2 – O.K. jeg har også glemt den. Det gør United vist også bedst i. Spøg til side – United skal hente alle tre point imod Bolton, og især på Old Trafford er der ingen undskyldninger, hvor vi ikke har tabt i otte måneder. God fornøjelse.

Manchester Uniteds trup:
Carroll, Howard, G. Neville, Heinze, P. Neville, Ferdinand, Silvestre, O”Shea, Brown, Bellion, Keane, Ronaldo, Scholes, Djemba-Djemba, Fletcher, Giggs, Rooney, Smith.

Forrige artikel

Boro-kamp flyttet

Næste artikel

Avis: United byder på Joaquin

ANNONCE