Glazer kritiseres i underhuset

Den tidligere udenrigsminister benyttede sin parlementariske rettighed til at tage emnet op i det britiske underhus. Her bedte han den nuværende…

Den tidligere udenrigsminister benyttede sin parlementariske rettighed til at tage emnet op i det britiske underhus.

Her bedte han den nuværende sportsminister Richard Caborn om at gøre noget ved Malcolm Glazers plyndingstogt i Manchester United.
Men desværre uden held for Lloyd, som selv ejer aktier i Manchester United og er stor fan af klubben.

“Af oplagte grunde har kontrol, om det så er på amatør- eller det professionelle niveau, af store sportslige institutioner en enorm vigtighed overfor befolkningen og samfundet generelt.
Kontrollen af en virksomhed som Manchester United, hvor jeg selv har en lille aktie-andel, vil have en enorm effekt,” indledte Lloyd, da han mandag talte i Underhuset.

De nuværende rygter om et takeover af Malcolm Glazer fra USA – En mand som i en retsag i USA blev beskrevet som en “Slange i et fårs pels”, da han forsøgte at købe Harley Davidson, og en mand som i øjeblikket bliver efterforsket af sikkerhedstjenesten og valuta-kommisionen i USA – er næppe god nok og
den rigtige mand til at tage styrelsen i fodboldklubben.
Vil du sige noget offentligt, som måske kan få Mr. Glazer til at droppe disse fjendtlige aktiviteter?” lød det fra den tidligere udenrigsminister til den nuværende sportsminister.

Richard Caborn nægtede at kommentere den enkelte sag og svarede:

“Jeg kan ikke kommentere din beskrivelse af Mr. Glazer.
Men jeg kan forsikre dig om at the Premier Division og the Football League(De to forbund bag henholdsvis Premier League og Coca-Cola Championship, red.) selv har taget vigtige skridt for at sikre sig at der er en god styring og have de korrekte personer i bestyrelsen.
På samme måde kan jeg forsikre sig om at der er skarpere krav end i selskabsloven hvad angår direktør-stillinger.
Jeg var glad for at læse udmeldingen fra Manchester Uniteds administrerende direktør, David Gill, da han sagde at alle beslutningen vil blive taget med både nuværende og fremtidige aktionærer taget i betragtning.
Jeg mener at det er vigtig for en klub som Manchester United, som spiller en enorm på banen, men også i samfundet,” lød svaret fra den nuværende sportsminister.

Forrige artikel

Keane: Jeg ville have forlangt pengene tilbage

Næste artikel

Fortune nyder livet i United

ANNONCE