Vi vil hverken under- eller overvurdere dem, siger Erik ten Hag

Erik ten Hag har respekt for José Mourinhos Fenerbahce-mandskab, men Manchester United skal spille sit eget spil. Det udtaler han på pressemødet forud for torsdagens Europa League-kamp.

(Mehmet Murat Onel/Anadolu via Getty Images)

Manchester United står torsdag aften over for flere velkendte ansigter, når de røde djævle gæster Fenerbahce i Europa League. José Mourinho er manager, mens både Fred og Amrabat slider på midtbanen for den tyrkiske storklub.

Optakt: Vigtig kamp i hektisk atmosfære

Erik ten Hag kender også angriberen Dusan Tadic særdeles godt fra deres fælles fortid i Ajax. Uniteds manager lægger vægt på, at det er et bundrutineret hold, der venter de røde djævle.

Det har dog ikke betydning for United-mandskabets tilgang til kampen.

– De har så mange erfarne og gode spillere, og de har en erfaren træner. Det er meget gode spillere, et meget godt hold. Vi vil hverken under- eller overvurdere dem. Vi skal spille vores eget spil, udtaler Erik ten Hag på pressemødet forud for kampen.

»Ingen grund til, at Manchester United skal være bange for Fenerbahce«

Tyrkiske fodboldstadions er kendt og berygtet for at være et intimiderende sted at spille for gæstende mandskaber. Det gælder også Şükrü Saracoğlu, der er garant for at skabe en heksekedel.

Det bekymrer dog ikke Erik ten Hag. Han og truppen glæder sig til oplevelsen.

– Vi elsker at spille i dette miljø, vi ser virkelig frem til det, og vi ser altid frem til at spille mod gode hold, for det er derfor, man bliver professionel fodboldspiller – for at få disse udfordringer.

– Jeg tror, vi har nok spillere på holdet, der er meget erfarne. Vores hold er meget erfarent. Vi har stået i sådanne situationer ofte. Jeg tror, der bliver en fantastisk stemning. Det er brændstof for holdet, og det er en reel udfordring, det er en motivation, udtaler han.

Der er kampstart mod Mourinho og Fenerbahce kl. 21.00 torsdag aften.

Fenerbahçe S.K.: Portræt af dagens modstander

Forrige artikel

Fenerbahçe S.K.: Portræt af dagens modstander

Næste artikel

Wilcox stod i vejen for skifte, hentyder Amrabat

ANNONCE