Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images
– Han er meget ung. Han er god i luften. Han er god i mellemrummene. Han er god med bolden.
Sådan bliver Uniteds nye nummer 30, Benjamin Šeško, beskrevet af cheftræner Ruben Amorim.
– Så jeg tror, han har et stort potentiale og kan forbedre sig meget. Han kommer til at føle sig hjemme i vores klub, og han har den rette karakter til at passe ind i gruppen. Vi er rigtig, rigtig glade for at have ham.
Ifølge flere medier har United betalt 66 mio. pund for angriberen, mens yderligere 7 mio. kan komme oveni med tiden. Dermed placerer han sig solidt blandt de ti dyreste indkøb i klubbens historie.
Det gør han i øvrigt sammen med to andre nyindkøb, Matheus Cunha og Bryan Mbeumo. Danske Rasmus Højlund er dog også at finde på denne liste. En spiller, som efter Šeškos ankomst enten synes at være på vej væk fra United eller som minimum i en mere perifær rolle.
Ligesom Højlund er Šeško også 22 år gammel, og de er begge købt for potentialet snarere end for at være et færdigt produkt. Men er Šeško virkelig så meget bedre end danskeren? 13 mål i 33 ligakampe i sidste sæson lyder måske ikke så overbevisende.
Måske er han bedre i mellemrummene og med bolden end Højlund. Det kan være svært at påvise og må kræve en dybere undersøgelse. Men vi kan da se på, om han tilbyder en større trussel i luftrummet. Og det tyder det på, at han gør.
Vi lægger ud med at fokusere på Rasmus Højlunds hovedspil.
Et blik på den danske 9’er
Rasmus Højlund er 191 cm høj og bør altså være en trussel i luftrummet. Han scorede da også med hovedet i pre-season, hvor han snittede Patrick Dorgus glimrende indlæg i mål mod Bournemouth.
Men da det var en træningskamp, tæller det ikke som et officielt mål. Og dermed har han officielt kun scoret med hovedet én gang for United. Efter to hele sæsoner i klubben. Det skete i 2-3 nederlaget til Galatasaray i forrige sæsons Champions League.
Til sammenligning har Harry Maguire scoret 7 i samme tidsrum. Scott McTominay scorede 4 i 23/24-sæsonen alene. Casemiro har scoret 8 for United, fordelt over tre sæsoner. Selv 173 cm høje Amad Diallo slår danskeren i disciplinen med 2 i sidste sæson. Dobbelt så mange som Højlund, på den halve tid.
Mange påstår, at Højlund ikke har fået den service, han burde. Det er svært at afvise, men det ligner, at det ikke er en udfordring for andre i United. Men vi kan jo se på Højlunds øvrige karriere for at få svar.
Han scorede ét for FC København. I en 2-0 sejr over Slovan Bratislava i Champions League. Og én gang har han gjort det for landsholdet i en 3-1 sejr over Finland, hvor han i øvrigt præsterede et hattrick.
Fælles for de tre hovedstødsmål – et for FCK, et for Danmark og et for United – er at han nærmest har stået inde på stregen og headet den ind.
For FCK var det Hákon Haraldsson, der headede på tværs til Højlund inde foran mål. For Danmark var det Jonas Wind i en næsten eksakt kopi af førnævnte. For United var det Marcus Rashford, der med et hårdt indlæg ramte Højlunds hoved inde foran mål.
Det skal ikke tale ham imod, at han har placeret sig godt og været på det rigtige sted. Men han har altså ikke scoret et eneste teknisk svært hovedstød eller et, hvor han har brugt sin springkraft eller har skullet vinde en luftduel. Hverken for FCK, Sturm Graz, Atalanta, United eller landsholdet.
Dette bakkes også op af statistikmediet whoscored.com, som nævner ‘aerial duels’ (luftdueller) som én af hans svagheder.
Tårnhøj Targetman
Mens luftdueller er en svaghed for Højlund, er det på samme medie specifikt nævnt som en styrke hos 195 cm høje Benjamin Šeško. Det bakkes også op af Statman Dave, der påpeger, at 5 af slovenerens sidste 20 Bundesliga-mål er scoret med hovedet. De øvrige består af 10 scoringer med højre ben og 5 med venstre.
I alt har han scoret 8 mål med hovedet over de sidste to sæsoner i Bundesligaen. Og med 28 forsøg giver det en udnyttelsesprocent på 29. Rundet op. Det er bedre end Alexander Isak (24%), Harry Kane (21%), Erling Haaland (12%) og Viktor Gyökeres (5%) i samme periode.
Med den nye angriber har United altså fået et markant våben i boksen, som man ikke har haft siden Edinson Cavani og Cristiano Ronaldo. Førstnævnte med 7 hovedstødsmål i 20/21-sæsonen og sidstnævnte med 3 sæsonen efter.
Anthony Martial, en anden af Uniteds 9’ere, præsterede 8 hovedstødsmål i hele sin United-karriere, der begyndte i 2015 og endeligt sluttede i 2024.
Joshua Zirkzee, Uniteds 9,5’er, har på trods af sine 193 cm kun scoret to hovedstødsmål i hele sin karriere med førsteholdsfodbold. Ét for United mod Lyon og ét for Holland i en kamp mod Bosnien. 2 med hovedet ud af 43 seniormål for Zirkzee. 3 ud af 61 for Højlund.
Har United så brug for en angriber, der er god i luften? Her må svaret være et rungende ja.
Klubben har i forvejen Bruno Fernandes, der leverer millimeter-præcise afleveringer og indlæg, både fra dødbolde og åbent spil. Og man har nu hentet Matheus Cunha og Bryan Mbeumo, der begge er kendt for det samme fra henholdsvis Wolves og Brentford.
Sidstnævnte har også allerede taget hjørnespark for United i pre-season og stod ifølge Statman Dave for flere indlæg end nogen andre i sidste sæsons Premier League.
Man kan derfor godt påstå, at købet af Šeško er med til at legitimere købet af Mbeumo. For hvad nytter det at hente en indlægsspecialist, hvis man ikke har én i boksen til at omsætte indlæggene til mål?
Hvad siger tallene
Som nævnt tidligere scorede Benjamin Šeško kun 13 gange i Bundesligaen i fjor. Han må derfor ikke forventes at være et færdigt produkt, der fra dag ét bare går ind og scorer over 20 mål i Premier League.
Her hører det også med til historien, at RB Leipzig havde en svær sæson og kun opnåede en 7. plads. Til sammenligning kom de i top 4 i de seks foregående Bundesliga-sæsoner. Offensivt havde holdet det svært og scorede kun fire mål mere end nu nedrykkede Holstein Kiel. Han var i sidste også også én af kun tre spillere, der scorede mere end fem mål for klubben.
På tværs af alle turneringer blev han suveræn topscorer med 21 mål. I begge foregående sæsoner scorede han 18 for henholdsvis RB Leipzig og søsterklubben fra Salzburg. Det vidner om et stabilt bundniveau.
Her adskiller han sig også fra Rasmus Højlund, som synes at have meget langt fra sit top – til sit bundniveau. Topniveauet så vi med hans 5 mål i Champions League-gruppespillet i efteråret 2023 samt 7 mål og 2 assists i 6 ligakampe omkring februar 2024, hvor han blev månedens spiller i Premier League.
Dette blev dog efterfulgt af kun 4 ligamål i forgangne sæson og hele 13 kampe i træk uden scoringer fra december til marts i Premier League. Med Šeško bør vi forvente en mere stabil målscorer, omend der nok er et stykke vej endnu, før vi har en potentiel ligatopscorer.
Hvis du vil blive klogere på Uniteds nye spidsangriber, kan du se denne video med mål og assists fra sloveneren.
Konklusion
Med Benjamin Šeško har United fået en angriber, som forventes at bidrage med et stabilt bundniveau og en større trussel i luftrummet, end klubben har haft i noget tid.
Mens bundniveauet synes at være på plads, er der dog stadig plads til at udvikle på topniveauet. Ruud van Nistelrooy scorede 150 mål i 219 kampe for United, hvis vi skal sætte barren højt. Kan Šeško blive SÅ god? Det må tiden vise.
Det taler for ham, at han kun er 22 år og allerede har vist, at han ved, hvor målet står. Han har dog ikke ligefrem brændt ligaen af i tysk fodbold.
Til sammenligning scorede Robert Lewandowski 22 ligamål for Dortmund i 2011/12-sæsonen. Der var han også 22 år. Han havde dog kun scoret 8 sæsonen før, så det er ikke til på nuværende tidspunkt at spå om, hvor god Šeško i sidste ende kan nå at blive.
Købene af Matheus Cunha og Bryan Mbeumo kan dog også komme ham til gode, mens Bruno Fernandes også må formodes at kunne finde sloveneren i gunstige positioner i feltet.
Sidst, men ikke mindst, så er Šeško også en spiller, som Uniteds rekrutteringsdirektør Christopher Vivell har kendt længe gennem sit arbejde i Red Bull-klubberne.
Med Šeško får vi en mere komplet angriber, end vi har haft længe. Særligt luftspillet adskiller ham fra de øvrige angribere i klubben. Men tiden må vise, hvor meget han kan bygge på. For han skal bygge på. Og vi får første forsmag i morgen mod Arsenal.