Photo by Copa/Getty Images
Årets første Manchester Derby stod for døren denne lørdag eftermiddag. Ydermere var det også starten på Michael Carrick’s nuværende regime, som Manchester United manager.
City gik ind til dagens kamp som den klare favorit, som jagter Arsenal i toppen af Premier League. Derfor var det også de færreste der kunne spå kampens forløb.
United mødte op til derbyet med ild i øjnene. Vi går godt nok til halvleg med stillingen 0-0, men United havde massere af gode chancer. Der var en tydelig taktik at spore, hvor United gjorde ondt på City’s høje forsvarslinje.
City med klart mest boldbesiddelse, men United var konstant farlige på omstillingerne. Efter 65 minutter fik de røde fra Manchester endelig hul på bylden. Hjemvendte Bryan Mbeumo gjorde det til 1-0 ved et glimrende kontraangreb.
Kort efter blev Mbeumo skiftet ud med Cunha, som havde et glimrende indhop. Han fandt på fornem vis Patrick Dorgu inde i straffesparksfeltet, som kronede endnu en flot præstation med en scoring.
United vinder 2-0 over Manchester City på Old Trafford. Dominerende og en fuldstændig gennemført præstation fra start til slut.






Wow…hvem havde set den komme…🤗🤗🤗
Bedste kamp længe….City blev lagt i håndjern.
Nuvel, en hjemnekamp mod rivalerne hvor kontra fodbolden var indlysende som altid mod de blå..
Men en fremragende pres intensitet og viljestærk indsats over hele linjen…
Mon ikke vi kommer til at se et lignende kampbillede ude mod Arsenal..
Og så skal vi i de efterfølgende kampe se United dominerer på bolden….
My man Carrick❤️