(Photo by Poppy Townson – MUFC/Manchester United via Getty Images)
Manchester Uniteds kvindehold indleder 2026 med et hårdt program, hvor holdet for første gang skal spille Champions League-knockoutkampe.
Derudover er de røde djævelinder stadig godt med i kampen om top-3 i den hjemlige liga, hvor der er tæt løb om både mesterskabet, men især placeringerne i subtoppen.
Derfor kunne det glæde Marc Skinner, da United i forrige weekend tog til Emirates og fik point med hjem.
I den netop overståede weekend, stod ligaen dog stille, og al fokus var rettet mod FA Cuppen.
Her kom Burnley på besøg, og det blev mere eller mindre en formsag for Skinners tropper. Uniteds manager havde endda overskud til at give pustere til de vanlige startere.
Det betød blandt andet, at Lea Schüller, som er hentet i Bayern München fik sin første start efter skiftet. Det samme gjorde den nye back Hanna Lundkvist.
For Marc Skinner, er der stadig bekymringer, da Uniteds største stjerne, Ella Toone, stadig sidder ude med en skade, som hun pådrog sig i slutningen af 2025.
Elisabeth Terland, Uniteds faste 9’er, har også fået et slag, og hun er tvivlsom til den næste opgave, som er Arsenal i morgen.
Først var det dog Burnley, der skulle overstås.
Færdig efter første halvleg
Allerede efter første halvleg, var United klar til næste runde. Det lignede det i hvert fald på begge mandskaber.
Efter to minutter fik United-kaptajnen Maya Le Tissier bragt United i front på et dommedagshug. Efter 20 minutter fordoblede Julia Zigiotti Olme dén føring med en flot flugter.
Kort inden halvleg, fik Simi Awujo sat låg på kampen, da hun krøllede bolden i krydset fra kanten af feltet. Awujo fik det meste ud af sin sjældne start.
Hun plejer ellers kun at blive brugt, når Marc Skinner har brug for rotation. Specielt i Champions League, er Awujo blevet brugt meget.
I ligasammenhæng har Marc Skinner set andre veje. I Ella Toones fravær, er der øjensynligt kortere sigt til spilletid for den 22-årige canadier.
I anden halvleg lukkede United for alvor kampen, da Lea Schüller fik bolden i nettet til 4-0 på et flot hovestød. Hendes første mål for United.
Det blev en formsag for United, der dog gav tilskuerne endnu et mål at varme sig på.
16-årige Layla Drury var med i truppen for tredje gang, men søndagens kamp, gav hende de første minutter for United. Det tog hende heller ikke lang tid at takke Marc Skinner for tilliden.
Efter 10 minutter på banen, blev den lynhurtige kantspiller sendt afsted i dybden. Selvom hun blot er 16 år, viste hun en koldblodighed foran kassen, som United mange gange har manglet i sæsonen.
Drury blev i samme moment den yngste målscorer i Manchester Uniteds historie. Både på kvinde- og herresiden på seniorniveau. Den titel tager hun fra Norman Whiteside, der scorede i maj 1982. Han var 17 år og otte dage gammel.

Nyt brag venter i morgen
Inden ligakampene vender tilbage, gælder det endnu en Cup-opgave for United. Det er nemlig Arsenal, der venter, igen.
Den lille pokalturnering er nået til semifinalerne, men for kvinderne er det over én kamp, så der skal findes en vinder i morgen aften.
United fik et forløsende point med fra Emirates i forrige weekend, men skaderne må bekymre United-boss Skinner.
Ella Toone sidder ude. Elisabeth Terland er tvivlsom og Fridolna Rolfö er også ude med skade. Det er tre spillere, som Marc Skinner har 100% tillid til, som han ikke har til rådighed i morgen.
Jayde Riviere er tilbage i truppen, efter hun sad ude med karantæne i weekenden, da hun fik rødt kort mod Arsenal på Emirates.
Marc Skinner kommer utvivlsomt til at give Lea Schüller en startplads igen. Melvine Malard og Jess Park har været været Uniteds bedste spillere i efteråret, så de starter med sikkerhed. Om Skinner så kunne finde på at kasta Layla Drury for løverne og kaste Jess Park ind som 10’er, ved kun manageren selv.
Der bliver også mulighed for endnu en debut. United bekræftede i fredags, at de har hentet svenske Ellen Wangerheim fra Hammarby. Hun var ikke med i weekenden, men med de skader, der er i truppen, kan der blive plads til hende.. Den svenske angriber kommer også ind på et godt tidspunkt, hvor de offensive brikker ikke er mange.
Der er kampstart i morgen kl. 20:00, kampen kan ses på WSL’s YouTube-kanal.




