Romano: Baleba vil til United

Carlos Baleba melder sig igen på banen til Manchester United, skriver Fabrizio Romano

Det er ingen hemmelighed, at Manchester United skal på midtbanejagt til sommer.

Man er i forvejen tynd på positionen, og så smutter dødboldskongen Casemiro også, når hans kontrakt udløber 30. juni.

Nu melder Brighton-6’eren Carlos Baleba sig som en mulighed.

Det skriver Fabrizio Romano på Instagram.

Italieneren melder, at der siden i fjor har været en aftale om personlige vilkår med Baleba, og det altså er op til Manchester United, om de vil gå efter Baleba eller en anden midtbanespiller. Romano fortæller samtidig, at United som minimum vil hente to midtbanespillere til sommer.

Ny situation
Måske kan du huske, at Manchester United gik efter Carlos Baleba sent i transfervinduet i sommeren 2025, men her var prisen for høj, og man endte med ikke at hente en midtbanespiller.

Nu er situationen en anden.

Dengang lukkede Brighton døren for et muligt skifte, men ifølge Fabrizio Romano er situationen er en helt anden – nu skulle der være ‘store chancer’ for et skifte.

Carlos Baleba har kontrakt med Brighton til 2028 med option om at forlænge endnu et år.

Skriv et svar
Forrige artikel

Hvad sker der lige med Amad?

ANNONCE