Selvom mange fans havde håbet på, at Lyon var en overkommelig modstander, havde United i går visse problemer og måtte se sig selv komme bagud. Sir Alex er dog sikker på, at drengene kan afgøre det på hjemmebane.
“Spillerne viste en god karakter, og forskellen i denne sæson er, at vi har en bred styrke i vores trup, som kan hjælpe os videre i turneringen. Jeg forventer, at vi gør arbejdet færdigt hjemme på Old Trafford.”
På trods af Lyon kom foran i begyndelsen af anden, mener Ferguson, at United havde fuld kontrol over kampen. Og selv efter Benzemas flotte mål på kanten af United-feltet, var der moral nok i truppen og talent nok på bænken til at kæmpe sig tilbage.
“Når du scorer så sent i kampen, bliver du glædeligt overrasket. Du kan aldrig være sikker på at score et udemål.”
Og netop udebanemålet mod Lyon kan meget vel blive afgørende for Uniteds videre kvalifikation i Champions League, når “djævlene” skal forsøge at sikre sig videre adgang til det forjættede land om et to uger i Manchester.