Park går måske glip af OL

Hwa slog ellers tidligere på året fast, at han ville elske at se den 27-årige United-spiller tørne ud for hjemlandet i Beijing til august. Således var han…

Hwa slog ellers tidligere på året fast, at han ville elske at se den 27-årige United-spiller tørne ud for hjemlandet i Beijing til august. Således var han én ud af tre spillere over 23 år, som det er tilladt at udtage til begivenheden.

Nu udtaler landstræneren i et interview med Daily Mail imidlertid, at han vil genoverveje udtagelsen af den tidligere PSV-spiller, da legene afvikles samtidig med opstarten af Premier League-sæsonen:

”Den olympiske turnering kommer til at overlappe med opstarten i Premier League, hvilket vil kræve en masse overskud fra spilleren.”

Derudover skal “det rigtige” landshold spille VM-kvalifikations kampe umiddelbart efter OL, hvilket også spiller med i Hwas overvejelser:

”Vi bliver også nødt til at overveje hans deltagelse i VM-kvalifikationen og Manchester Uniteds træningslejr.”

Park selv udtrykte efter Sydkoreas 2-2-kamp mod Jordan i Seoul vilje til at deltage i OL, men slog samtidig fast, at det er en beslutning, han ikke selv har indflydelse på:

”Det er ikke en beslutning, jeg selv kan tage.”

”Hvis jeg deltager i de Olympiske Lege, kan jeg være med til at sikre de unge fritagelse fra militær værnepligt under forudsætning af, at vi vinder en medalje. Hvis jeg bliver i Manchester United, kan jeg forberede mig hundrede procent til næste sæson. Under alle omstændigheder vil jeg blive nødt til at opgive et af disse foretagender,” afslutter Park.

Forrige artikel

Spillet om Ramsey helt åbent

Næste artikel

Så er det ud af vagten, Ronaldo!

ANNONCE