Det er bestemt ikke mål, der har præget Manchester Uniteds start på 2008/2009-sæsonen. Blot fire gange i sæsonens første seks opgør (inklusiv Community Shield) har “De røde djævle” formået at finde vej til netmaskerne, hvilket faktisk er en gentagelse af den pauvre scoringsrate i begyndelsen af sidste sæson.
De manglende mål bekymrer dog ikke United-manager Sir Alex Ferguson, der forudser, at hans mandskab snart vil finde det gode spil frem og øge målfrekvensen.
“Vi vil forbedre os fra nu af. Vi har underpræsteret, men vil blive bedre, efterhånden som vi spiller flere kampe. Det var det samme i sidste sæson. Da kom vi først på rette spor, efter vi fik en sejr over Sunderland,” siger Sir Alex med henvisning til 1-0-sejren hjemme over Sunderland den 1. september i fjor, hvorefter United vandt ni kampe i streg og scorede hele 22 gange, hvis man ser bort fra Carling Cup-nederlaget til Coventry.
“Vi har endnu et stykke vej til den form. Men når først skarpheden indfinder sig, er jeg sikker på, at målene også vil komme,” spår United-manageren.
Fergusons optimisme kan meget vel bunde i Cristiano Ronaldos tilbagevenden. Sidste sæsons topscorer med 42 mål fik comeback i onsdagens CL-nullert hjemme mod Villarreal, og portugiseren ligner en sikker starter, når United møder Chelsea ude på søndag.