Ros og kritik til Gibson efter landskamp

Uniteds unge talentfulde midtbanespiller Darron Gibson, spillede i onsdags sin første landskamp fra start for Irland, og kom dermed op på i alt tre A…

Uniteds unge talentfulde midtbanespiller Darron Gibson, spillede i onsdags sin første landskamp fra start for Irland, og kom dermed op på i alt tre A landskampe i den grønne nationaldragt.

Darron Gibson blev valgt til startopstillingen, til trods for manglende spilletid på førsteholdet i Manchester United. Midtbanespilleren havde imponeret i en B landskamp mod Nottingham Forrest ugen forinden, og det havde altså fået manager Giovani Trapattoni til at satse på ham, fremfor mere erfarne spillere som Andy Reid og Liam Miller.

Gibson gjorde en fin figur i kampen mod Cypern, som Irland vandt med 1-0. Hans holdkammerat i både United og på landsholdet, John O’Shea, roser nu hans unge landsmand og forventer, at se Gibson spille mange flere kampe for irerne i fremtiden.

”Han gjorde det fantastisk. Jeg kender Darron, og ved hvad han kan. Manageren tog ham ind i kampen sidste uge mod Nottingham Forest, og kunne lide hvad han så. Han er ikke en spiller for fremtiden, han er en spiller for nutiden. Han har et fantastisk talent, og jeg krydser fingre for, at han får mulighed for at vise det”.

Det er dog ikke alle i Irland, der er lige imponerede over Darron Gibsons indsats på landsholdet. Fodboldkommentator på den irske tv-kanal RTE, Eamon Dunphy, holdt sig ikke tilbage med at kritisere Gibson og hans makker på midtbanen Glenn Whelan fra Stoke. Dunphy sagde blandt andet, at det undrede ham, at man på landsholdet kan bruge en spiller, der blot er 9. valg i Manchester United.

Darron Gibson har taget til genmæle overfor kritikken, og sagt, at det var en del af taktikken at ham og Whelan skulle ligge så defensivt på midtbanen. ”For at være ærlig, er jeg ligeglad med hvad folk siger og mener om mig. Manageren bad mig og Whelan om, at ligge dybt og hjælpe forsvaret. Det var en typisk italiensk tilgang til kampen. Jeg er vandt til en anden rolle i United, hvor jeg er mere offensivt orienteret”.

Forrige artikel

United byder på Costa

Næste artikel

Hård kritik af Berbatov

ANNONCE