Adventskalender: Hårtørren går til…

Denne december kårer OldTrafford.dks kommentar-skribent vindere i fire forskellige ‘alternative’ kategorier fra året, der er gået. Følg med hver søndag i advent frem til jul.

Vi har vænnet os til meget os Manchester United-fans. Standarderne for vores elskede fodboldklub er faldet betragteligt siden 2013, og det er efterhånden svært at huske, hvornår United senest har spillet en helstøbt, god sæson.

Kalenderåret 2025 har ikke været nogen undtagelse, og slutplaceringen som nummer 15 i Premier League er som bekendt den dårligste i den tid, Englands bedste fodboldrække har haft det nuværende format. For enhver ny skuffelse bliver skuldertrækket bare større, og det er måske en erkendelse af, at den næste nedtur ligger og lurer lige rundt om hjørnet.

Det gør det svært at for alvor kunne hive sig op til årskavalkade, hvor ‘Årets spiller’ eller ‘Årets Mål’ bliver kåret, for hvad er der egentlig at fejre? En triumf i Europa League havde måske været et lille lys – men også kun det.

Heldigvis kan man gå alternativt til værks, og eksistensgrundlaget for denne adventskalender er således at gøre status over endnu et snart herrens år ved at hylde – eller kritisere – spillere, trænere eller andre nært forbundet med Manchester United for en ‘alternativ’ indsats i løbet af året, uden at det hele bliver doom and gloom.

Denne søndag i advent kåres kategorien ‘Årets hårtørrer’.

Årets Hårtørrer… Dem der er ansvarlige for salget af Scott McTominay

Vindertrofæet i denne kategori går til den person – eller de -, som besluttede at sælge Scott McTominay til Napoli. Ja, det var i sommeren 2024, men som tiden går, bliver beslutningen endnu mere himmelråbende. 

Passede McSauce til den type fodbold, som daværende træner Erik ten Hag praktiserede? Måske ikke. Men i sommeren 2024 var der stor tvivl om Ten Hags fremtid som United-træner – selv efter hollænderens aftale blev forlænget på baggrund af FA Cup-triumfen samme forår. 

Vi har efterfølgende hørt, at Ruben Amorim var højt på listen som ny træner allerede den sommer. Men der gik altså små fire måneder, inden udskiftningen på trænerposten kom. Og hvilken spillestil passer McTerminator perfekt til? Ja, Amorims. Så det er et tegn på, at Uniteds sportslige ledelse den sommer var vildrede omkring, hvilken retning klubben skulle bevæge sig i. 

Faktisk indkapsler casen det store rod, der opstod i slipstrømmen af, at Glazer-familien overlod den sportslige styring til INEOS, som i sommermånederne 2024 ventede på at kunne få nye sportslige ledere på plads – samtidigt med at der skulle planlægges til en ny sæson. Det dufter af at kloge sig i bagklogskabens lys, men ovenstående er faktorer, som gør, at en roligere hånd omkring den dengang 27-årige spillers fremtid var ønskelig.

Skotten skiftede som bekendt til italienske Napoli, og her var han den måske største profil på det hold, som vandt Serie A i den seneste sæson. Spillestilen i den syditalienske storklub passer perfekt til McTominay, som kan bruge sin store motor til at fylde på den centrale midtbane, og så er midtbanespilleren fremragende til at time sine løb og blive en trussel i modstandernes målfelt. Det er kompetencer, som sagtens kunne bruges på Amorims mandskab. Samtidig har den løbestærke profil udviklet sig til den måske bedste spiller for Skotland, der for første gang i 26 år skal spille VM til sommer.

McTominay står for arbejdsomhed og ydmyghed, som begge er egenskaber, der kendetegner mange store United-midbanespillere gennem tiden. Samtidig er han et produkt af klubbens akademi, og derfor kan der sagtens laves en sag for, at hans fremtid i klubben skulle beskyttes mere end andre spillere – som endda præsterede ringere. Derfor går adventskalenderens hårtørrer til den person – eller de personer -, som havde en finger med i spillet i forhold til at sælge McZizou.

Den kommende søndag kåres kategorien: Årets Citat. For to uger siden blev Harry Maguire kåret i kategorien ‘Årets  Inspiration’, i sidste uge blev Bryan Mbeumo kåret som ‘Årets Åbenbaring’.

Skriv et svar
Forrige artikel

Julekalender - 14. december: En aften på tribunen med Martin Laursen

ANNONCE