Sir Alex Ferguson udtalte i forbindelse med præsentationen af Michael Owen, Luis Antonio Valencia og Gabriel Obertan, at han ikke har i sinde at forstærke truppen yderligere forud for næste sæson.
Dette har dog ikke fået den internationale presse til at stoppe skriverierne vedrørende mulige erstatninger for Cristiano Ronaldo. Således meldes Atlético Madrids Sergio Agüero nu på vej til de engelske mestre.
Den argentinske landsholdsspiller vendte i går tilbage til den spanske hovedstad efter sin ferie, og det fik fremmødte journalister til at konfrontere ham med den påståede interesse fra Manchester United:
”I øjeblikket tænker jeg kun på Atlético. Hvis der kommer et bud, er det op til de to klubber at nå til enighed,” lød det fåmælt fra den 21-årige angriber.
Den tidligere Independiente-spiller har siden sit skifte til spansk fodbold i 2006 udmærket sig, hvilket har vakt interessen hos diverse storklubber. Således har han før været sat i forbindelse med blandt andre FC Barcelona og Chelsea FC.