Torsdag fik vidunderdrengen Alejandro Garnacho sin officielle debut for det argentinske landshold. Det gjorde han i en 2-0 sejr i en venskabskamp mod Australien, som blev spillet i Beijing. Her fik han de sidste 16 minutter, efter Lionel Mezzi, og German Pezzella havde scoret for Argentina.
Landstræner Lionel Scaloni satte også nogle ord på hans debut
– Vi skal tage det trin for trin. VI gav ham minutterne til at finde hans føder, vi behøver ikke at skynde os. Der er spillere på et højt niveau, som ikke spillede, men vi er begejstrede ligesom resten af holdet.
Det var planlagt fra start at Garnacho skulle skiftes ind og finde sig til rette på holdet fortæller Scaloni
– Ideen er at give minutter til alle spillerne så de kan tilpasse sig, uden at glemme dem som allerede er på holdet. Vi er begejstrede for Garnacho sammen med alle de andre.
Mandag har Garnacho endnu en mulighed for at spille for Argentina, når de møder Indonesien.