Bartomeu udtaler sig om Pogba-rygter

Det er ikke gået mange Manchester United-fans’ næse forbi, at Paul Pogba denne sommer løbende har været rygtet til FC Barcelona. Den spanske storklubs nuværende præsident, Josep Maria Bartomeu, udtalte sig efter gårsdagens spanske Super Cup-finale mod Sevilla om disse transferrygter.

Bartomeu hverken bekræfter eller afviser rygterne om, at den franske verdensmester skulle være på vej til FC Barcelona. Dette udtaler han til den spanske TV-station, TVE, efter klubbens første titel denne sæson, da klubben i går vandt den spanske Super Cup 2-1 over Sevilla. En finale der blev spillet i Marokko på Stade Ibn Batouta

– Jeg taler aldrig om specifikke navne. Det ved du. Derudover er der også en respekt overfor andre klubber.

– Denne spiller er på sit hold og spiller allerede i en turnering. Der er 20 dage tilbage (af transfervinduet, red.). Vi må se, hvilke spillere der kan forlade os, og hvilke spillere der kan komme til. 

– Det er bedre, hvis du spørger [Eric] Abidal, [Ramon] Planes eller Pep Segura (henholdsvis technical director, assistant technical director og sporting manager for FC Barcelona). Vi har stadig nogle dage tilbage på markedet til at handle, hvis det er nødvendigt, udtaler Barcelona-præsidenten til den spanske TV-station, da han blev spurgt ind til situationen omkring Pogba. 

La Liga- og Copa del Rey-mestrene fra forrige sæson har hidtil denne sommer hentet fem spillere til klubben i form af Arturo Vidal, Malcom, Clement Lenglet, Arthur and Moussa Wague.

Om Paul Pogba bliver klubbens sjette signing er fortsat uvist, men der er altså nu officielle udtalelser fra FC Barcelona om de spekulationer, som har floreret i den seneste tid. 

Har du læst vores tips til køb af kampbilletter til Old Trafford? Læs dem her

Bliv klædt på: Køb Manchester Uniteds trøje hos Unisport.dk her (så støtter du OldTrafford.dk). 

GRUPPETUR: Tag med på vores OldTrafford.dk gruppetur for danske United-fans (FÅ PLADSER TILBAGE). Læs mere her

Total
0
Shares
Forrige artikel

U23: Uafgjort i premieren mod Fulham

Næste artikel

Blog: Fem ting, vi lærte af Leicester-kampen

Relaterede artikler
Gå til siden

Stort interview med Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo har givet et længere interview, hvor han sætter ord på sin første tid i Manchester United. Se interviewet her.
Total
0
Share