Casillas: United vil have mig

Igennem den seneste uges tid har Iker Casillas i pressen bedt om, at få en afklaring på hans fremtid i den spanske kongeklub, men endnu har han ikke fået…

Igennem den seneste uges tid har Iker Casillas i pressen bedt om, at få en afklaring på hans fremtid i den spanske kongeklub, men endnu har han ikke fået svar på om Real Madrid vil hente Juventus-målmand, GianLuci Buffon.

Det har sat gang irygterne om en mulig overgang til Manchester United. Spanierens kontrakt udløber til næste sommer hos Real Madrid, og derfor kunne det sagtens tænkes at spanierne vil sælge ham nu og tjene penge på ham. Men uanset set hvad, så vil spanieren blive en dyr fornøjelse for Uniteds i forvejen slunkne pengekasse.

Overfor Daily Star udtaler Casilas dog, at United har vist interesse for ham før og at han gerne ville dertil, såfremt hans fremtid lå et andet sted end i Madrid.

“Manchester united har været interesseret i mig i lang tid. Et tilbud er blevet sendt til min agent, men for mig er penge ikke det eneste i livet.
Der er fortsat mange spørgsmålet, som jeg skal have svar på før jeg kan kunne forlade Madrid, men jeg kan godt lide Premier League og Unitedville klart være en af de få klubber, som jeg ville til, hvis jeg skulle forlade Spanien,” udtaler Casillas og sender et lille signal til at Chlsea måske ikke ville være en foretrukken destination.

“Det skyldes klubbens historie, traditioner, supportere og måden de behandler deres spillere.
Jeg har snakket med Sir Alex Ferguson adskillige gange efter kampe og jeg ved han kan lide mig,” afslutter Casillas osm nok også har hørt godt om United fra sin holdkammerat David Beckham.

Casillas er blot 23 år og er dermed på alder med Tim Howard, som er den eneste af Uniteds 3 nuværende førsteholdsmålmænd, som ventes at være tilbage når næste sæson begynder.
Både Roy Carrolls og Ricardos kontrakter udløber denne sommer.

Forrige artikel

TV-skrotning attraktiv for Glazer

Næste artikel

Ferguson modtager hæderspris

ANNONCE