Efter en lunken preseason-start mod Wrexham kom United i dén grad op på hesten igen, efter at særligt ungdommen viste sig frem i Trondheim mod hjemmeholdet fra Rosenborg.
Lørdag venter der endnu en opgave, dog i en helt anden liga i Atlético Madrid, der kommer på besøg.
Her er, hvad vi glæder os til at se.
En ny højreback?
Hverken Noussair Mazraoui eller Diogo Dalot er vendt tilbage fra deres VM-pauser. Det har Carrick løst ved at sætte Leny Yoro ud på højrebacken for at vikariere, men i anden halvleg mod Rosenborg dukkede en ny mulighed op.
Da Yoro og resten af holdet blev udskiftet planmæssigt, kom Jayden Kamason ind på hans plads, og han imponerede stort.
Frem for Yoros mere tilbageholdende tilgang – hvilket giver mening, når nu han er stopper – så blæste unge Kamason frem og tilbage som et godstog i højre side, og det var også ham, der lagde assisten til Amass’ flotte 4-0-mål.
Det bliver sikkert Yoro, der starter på backen, men det føles uundgåeligt, at Kamason får mulighed for at vise sig frem igen.
Hvad har du til os, Youri?
Det er også til denne kamp, at vi får belgierne tilbage. Senne Lammens kender vi allerede, men nyindkøbte Youri Tielemans er netop begyndt at træne med holdet efter sit skifte fra Aston Villa, og nu kan vi få første svar på, hvordan midtbanekonstallationen kan komme til at se ud.
Vi har allerede set Andrey Santos i aktion, og det bliver spændende at se, hvordan han passer sammen med den belgiske playmaker.
Det er dog et forbehold, at vi endnu ikke ved, om han rejser med truppen, men vi mener, at det ville være oplagt at få så mange minutter i benene på ham med det nye hold som muligt, inden det går løs i de ‘rigtige’ kampe.
Nye kantspillere
Amad er ligeledes kommet tilbage fra sin VM-ferie, men endnu mere interessant er det, at den nyindkøbte unge kantspiller Tynan Thompson er med i træning.
Thompson skulle være tiltænkt en rolle på første holdet i stil med da man hentede Ayden Heaven i Arsenal, og det bliver spændende at se, om han bliver involveret i Stockholm.
Det kan vi selvfølgelig godt regne med at se fra Amad, og da Bryan Mbeumo ikke har vist storform i preseason indtil nu, er der en dør på klem for Amad.
Samtidig var det spændende at se Shea Lacey træde ind som 10’er med et mål til følge, og spørgsmålet er, om det gentager sig i Stockholm.
Og til sidst: Hvad med JJ Gabriel? Den unge komet var med i truppen mod Rosenborg, men kom ikke ind. Vi hører, at han nok skal få sin chance, men kan det blive lørdag eftermiddag i den svenske hovedstad?




