Manchester Uniteds manager, Sir Alex Ferguson, svinger øksen for Roy Carroll efter hans drop imod AC Milan, men nægter at give nord-ireren hele skylden for nederlaget.
Carroll sad på tribunen i lørdagens kamp imod Portsmouth og havde dermed fået et klart signal fra Ferguson om, at hans plads var blevet ret så usikker nu.
“Roy Carroll begik en stor fejl i onsdags. Jeg mener ikke, han havde hele ansvaret, men havde en stor del af skylden, så nu får Tim Howard sin chance.
Vi har en vigtig kamp i Milano om 10 dage, og jeg vil se, hvordan Tim klarer sig op til den kamp,” udtaler Ferguson i dag ifølge Teamtalk.
De fleste husker nok, at det var et drop i ottendedelsfinalen imod FC Porto sidste år, som sendte United ud.
I år kan det blive Roy Carrolls, som får den ubehagelige pris på nakken.