Der går ikke en dag, hvor der ikke er et nyt rygte om Ronaldo, og om han bliver eller ikke bliver i Manchester.
Ronaldos gudfader mener dog at vide, hvilken trøje den-23 årige stjerne trækker over hovedet næste sæson. Det vil blive den hvide Real Madrid-trøje.
Sousa:”Jeg tror, Ronaldo har besluttet sig for at tage til Real Madrid, men han vil ikke offentliggøre det før efter EM.”
“Han ved, at Real er en klub, man ikke kan sige nej til. Hvis man kigger på historien, kan man se, at man ikke vil få chancen igen, hvis man siger nej.”
“Der er meget få mennesker, som kan sige, at de har muligheden for at få deres livslange drøm til at gå i opfyldelse, men Ronaldo er en af dem.”
“Christiano har altid fortalt mig, at hans mål var at vinde Premier League og Champions League. Det har han nu gjort, og han har derfor ikke mere at bevise.”
“Han har brug for nye udfordringer.”
Og Fernao slutter af: “Den erfaring, han har fået i Manchester, har gjort ham stærkere, men han er også klar over, at en sådan chance ikke kommer hver dag.”