Keane bakker Rooney op

Wayne Rooney har stadig en rolle at spille for United, mener klubbens tidligere anfører Roy Keane.

Der bliver sagt meget om Wayne Rooneys situation i United i disse dag. Anføreren blev efter en lidt sløj periode bænket mod Leicester i weekenden, og umiddelbart ligner det ikke, at han er på vej tilbage til startopstillingen.

Den mangeårige United-angriber skal dog ikke føle sig alene, der flere tidligere medspillere de seneste dage har bakket om Rooney, der har modtaget en del kritik. I dag er det Roy Keane, der melder, at klubbens anfører endnu har en rolle at spille.

– Han er blevet kritiseret meget på det seneste dag, men han har stadig en alder, hvor han kan have meget at tilbyde, siger Keane til ITV.

– Han har spillet meget førsteholdsfodbold efter at være startet som 16 eller 17-årig, og han er en stor spiller for Manchester United. Jeg er sikker på, at han kan vise sit værd i den næste sæson eller to.

Det er usikkert, om Rooney vil starte inde i aftenens Europa League-kamp mod Zorya, da meget tyder på, at svenske Zlatan Ibrahimovic vil starte på toppen.

Køb Manchester Uniteds nye trøjer her

Rejseguide: Få hjælp til at rejse til Old Trafford her

Bliv klædt på: Køb Manchester Uniteds trøje hos Unisport.dk her (så støtter du OldTrafford.dk). 

GRUPPETUR: Tag med på vores OldTrafford.dk gruppetur for danske United-fans. Læs mere her

Total
0
Shares
Forrige artikel

Rashford udeladt fra Englands U-21 hold

Næste artikel

Startopstilling mod Zorya Luhansk

Relaterede artikler
Total
0
Share