Keane stopper efter næste sæson

Roy Keane var om nogen manden som bragte Manchester United til finalen i Champions League, da han med sit perfekt timede hovedstød headede Juventus i sænk…

Roy Keane var om nogen manden som bragte Manchester United til finalen i Champions League, da han med sit perfekt timede hovedstød headede Juventus i sænk en april-aften i 1999 på Delle Alpi.

33-årige Roy Keane har indtil nu haft en af sine bedste sæssoner i mange år og har ikke, ligesom sidste år, lidt af mange skader, hvilket var tæt på at koste ham karrieren. Men istedet for at træde tilbage i skyggen, så har han i denne sæson spillet de fleste kampe for United og er desuden vendt tilbage til det irske landshold, som han ellers forlod i protest kort før VM 2002.

Men karrieren må jo høre op på et tidspunkt, og Keane sætter i dag dato på hvornår det vil ske.

“Jeg har det godt. Min hofte har det godt, mit venstre knæ har haft det lidt ømt, men ellers har jeg det ikke dårligt.
Jeg nyder mit spil, men da jeg skrev under på min nuværende kontrakt var det min intention at det var min sidste spiller-kontrakt, og det mener jeg fortsat,” udtaler Keane ifølge BBC.

Roy Keane spillede ikke med i Champions League-finalen 1999 efter han i semfinalen imod Juventus begik et dumt frispark på Zinedine Zidane, hvilket han selv indrømmer i sin biografi.
I biografien afslørede han desuden, at han ikke følte nogen speciel glæde, da trofæet endelig kom i hus, fordi han mente det tilhørte de “virkelige” helte – de som spillede og vandt finalen.

Keane har altid været Celtic-supporter og indrømmede også i sin biografi, at han gerne ville afslutte karrieren i Celtic, men med dagens udtalelse, så ser det ikke ud til, at ireren vil udleve sin drengedrøm.

Forrige artikel

Giggs foran ny udmærkelse

Næste artikel

Heinze: Jeg troede min karriere var færdig

ANNONCE