Landsholdsdebut til ung sydamerikaner

18-årige Diego León har endnu til gode at spille en seniorkamp for Manchester United. Det samme gør sig dog ikke længere gældende på hans landshold, idet han i dag fik debut for Paraguay i et 2-0 nederlag mod Sydkorea.

Foto: Koji Watanabe/Getty Images

Det er ikke meget, vi har set til Diego León, siden han kom til Manchester United i sommers.

Han har spillet en halvleg for U21-holdet, hvor han nåede at rage et gult kort til sig.

Derudover var han på bænken hos Grimsby Town samt i tre af de seneste fire kampe i Premier League. Så hans debut på Manchester Uniteds førstehold er måske ved at rykke tættere på.

I landskampspausen er Paraguay dog kommet United og Ruben Amorim i forkøbet.

Først sad Diego León på bænken i deres kamp mod Japan i fredags. En kamp, der endte 2-2. Siden kom forløsningen i dag mod Sydkorea, hvor han blev skiftet ind i stedet for Sunderlands Omar Alderrete.

På dette tidspunkt førte Sydkorea allerede med slutresultatet 2-0, hvorfor hans indskiftning hverken gjorde fra eller til i forhold til resultatet.

Tillykke med landsholdsdebuten til 18-årige Diego León.

Skriv et svar
Forrige artikel

Kendt dommer passer fløjten på Anfield

ANNONCE