Lisandro Martinez efter bittert nederlag i London: »Vi er nødt til at give mere«

Den argentinske slagter havde slebet kniven til dagens opgør, men chance- og forsvarssløseri kostede dyrt for Manchester United på en eftermiddag i London, man bør glemme. Hør hvad Martinez havde at sige efter kampen.

Manchester United måtte for fjerde gang i sæsonen se sig slået, da de søndag tabte 2-1 til West Ham på London Stadium. På trods af en godkendt præstation fra blandt andet Lisandro Martinez, blev kampen præget af manglende effektivitet foran mål og en kontroversiel straffesparkskendelse i de døende minutter.

Nederlaget efterlader Martinez og resten af United-holdet med en skuffelse, som argentineren ikke lægger skjul på.

– Jeg hader at tabe, og jeg hadede at tabe denne kamp, udtalte Licha efter slutfløjt.

– I denne klub er det ikke, hvad vi ønsker. Forventningerne er virkelig høje, og vi vil vinde hver kamp.

Hvem var bedst i det bitre nederlag mod West Ham. Afgiv dine stemmer nedenfor.

Læsernes karakterbog: Afgiv dine stemmer efter VAR-drama på London Stadium

På trods af frustrationen anerkendte Martinez dog, at holdet måtte se virkeligheden i øjnene. United havde i løbet af kampen flere store chancer, men uden at formå at omsætte dem til mål.

Den kontroversielle straffesparkskendelse til West Ham blev også et afgørende punkt i opgøret, og Martinez lagde vægt på, at holdet skulle lære af situationen.

– Nu er det tid til at acceptere det og være ærlige over for os selv og komme videre, fortsatte Martinez. For den passionerede argentiner handler det om, at vise mere sult på banen.

– Alle kæmper og giver alt, men vi er nødt til at give mere. Vi skal være sultne. I dag spiller vi en god første halvleg, men falder i niveau efter pausen.

Holdet får ikke lang tid til at genvinde appetitten, da de allerede møder Leicester i ligacuppen 20:45 på onsdag.

Forrige artikel

En utilfreds Ten Hag går til angreb på VAR-systemet

Næste artikel

Erik ten Hag: »Sidste sæson var ikke anderledes«

ANNONCE