Foto: Ash Donelon/Manchester United via Getty Images
Mandag d. 20. januar
Ny uge og masser af rygter.
I går kunne vi her på sitet skrive, at Romano melder, at Antony er tæt på et skifte til Real Betis. Siden har transferjournalisten tilføjet, at Antonys betingelser er helt på plads, mens at klubberne blot mangler de sidste detaljer. Romano afslutter sit opslag med ordene ‘Here we go, soon’.
Ifølge det lokale medie ABC Sevilla betaler Betis under halvdelen af Antonys løn og skriver videre, at der er indsat en klausul i aftalen, der gør, at Betis skal betale en bøde, hvis den 24-årige spiller ikke et aftalt antal kampe.
Et andet spansk medie, Relevo, tilføjer til sagen, at Ruben Amorim kan stå i vejen for et skifte, da han vil garanteres en erstatning for Antony.
AC Milan har ifølge ESPN tilsyneladende trukket sig ud af kampen om Marcus Rashford. Til gengæld er den italienske storklub nu interesseret i at tilknytte enten Rasmus Højlund, Joshua Zirkzee eller Chelseas João Félix på en lejekontrakt for resten af sæsonen.
Med AC Milan ud af kampen om Rashford er det nu Dortmund, der er favorit til at tilknytte den offensive englænder. Det melder BILD, der endvidere skriver, at et lægetjek kan ske allerede i denne uge. Rent økonomisk melder det tyske medie, at Dortmund foruden en del af spillerens løn skal betale mellem 6 og 8 mio. euro for at en lejeaftale med Rashford.
En spiller, der derimod kan være på vej til Italien er Alejandro Garnacho. Ifølge mediet Corriere dello Sport nærmer argentineren sig en aftale med Napoli, der i skrivendende stund topper Serie A. Angiveligt har Garnacho snakket med Napolis manager, Antonio Conte, mens at klubben har lagt et bud på omkring 50 mio. euro. Det bud har United afvist, da man ønsker en pris på 70 mio. euro. Ifølge mediet forhandler de to klubber videre i dag.
Også Tyrell Malacia lader til at smutte fra Old Trafford i dette transfervindue, skriver Voetbal International. Backen har i fredags fået beskeden om, at han kan få lov til at skifte enten permanent eller på en lejeaftale. Det hollandske medie nævner ikke nogen konkrete klubber, men beretter, at en lang række europæiske klubber er informeret om Malacias situation.
Mens spillere på vej væk fylder en del i dagens rygtestrøm, er der også lidt den anden vej.
Ifølge journalisten Nicolo Schira har Lecce afvist et bud på danske Patrick Dorgu fra Manchester United, mens Corriere dello Sport skriver, at de to klubber stadig forhandler om danskeren.
United skulle også være den del af jagten på Jamie Bynoe-Gittens, der til dagligt tørner ud for Dortmund. Ifølge den tyske Sky-journalist Florian Plettenberden er både Manchester United, Chelsea og Bayern München ude efter de 20-årige talent.