Nedtakt: Forsigtige Amorim fik hul på bylden med Obi-debut

Selvom det blev til et ærgerligt nederlag hos Tottenham, blev gårsdagens kamp alligevel historisk for United med hele 8 mulige debutanter på bænken. Vi runder gårsdagens kamp af med denne nedtakt.

Foto: Alex Pantling/Getty Images

Rúben Amorim er forsigtig med de unge

En voldsom mængde skader og sygdom gjorde gårsdagens kamp til en svær opgave for United og Rúben Amorim.

Bænken havde godt nok 268 United-kampe imellem sig. Men det var Victor Lindelöf, der havde spillet dem allesammen, mens de 8 andre aldrig havde spillet for United. Ayden Heaven var derfor den mest rutinerede af dem med 1 kamp for Arsenal i Carabao Cup. Derefter fulgte Harry Amass, som havde været på bænken 12 gange for Uniteds førstehold. Dog uden at få debut.

Der var flere ting, der ikke fungerede i kampen. Den centrale midtbane med Casemiro og Bruno Fernandes kan nævnes som et eksempel. Alligevel skulle vi ind i kampens overtid, før Amorim foretog sin første og eneste udskiftning.

Nogle kritiserer cheftræneren for ikke at satse noget mere og bringe de unge i spil. Andre mener til gengæld, at Amorim gør klogt i ikke at kaste de unge for løverne, før de er klar. Førsteholdet er for tiden måske heller ikke det bedste miljø for en ung spiller at udvikle sig i.

Uanset hvad viser Amorim dog en forsigtighed i forhold til det. Han er påpasselig med at bringe de unge i situationer, som han ikke føler, de er klar til at håndtere. Derfor blev det også kun til én debut i går. Chido Obi er samtidig også den første debutant fra akademiet under Rúben Amorim.

Casemiro er færdig

Som nævnt havde midtbanen det svært i går. Særligt Casemiro tiltrak sig negativ opmærksomhed ved at være langsom i tanke og handling på en central midtbane, der ikke fungerede.

Toby Collyer er i noget tid blevet foretrukket frem for brasilianeren, og den sidste tvivl om hierarkiet mellem dem må være væk nu. Personligt ville jeg gerne have set Sekou Koné bragt i spil allerede i pausen. Eller måske endda allerede efter en halv time i stedet for brasilianeren.

Koné har dog været ude med en skade og har derfor kun spillet syv kampe for U21-holdet. Fire i Premier League 2 og én i hver af EFL Trophy, UEFA Youth League og National League Cup. Og derfor var det nok lige en postgang for tidligt med debut til maliseren.

Jack Moorhouse kunne også være bragt i spil, men han er som udgangspunkt mere offensivt anlagt end Koné og var derfor ikke den oplagte afløser i den defensive rolle i maskinrummet.

Mens 19-årige Koné ville have været en nødløsning på positionen, er det dog også et prædikat vi efterhånden kan sætte på den 5-dobbelte Champions League-vinder Casemiro. Hans dage må være talte i Manchester United.

Zirkzee er bedst i mellemrummet

Mens Rasmus Højlund igen havde svært ved at holde fast i bolden i området mellem Tottenhams forsvar og midtbane, gik det anderledes godt for Joshua Zirkzee.

Hollænderen fandt plads, driblede og lavede tunneller på flere af hjemmeholdets spillere, mens han lykkedes med at holde fast i bolden.

United har desværre for vane at smide boldene for hurtigt væk. En lang bold op mod Højlund, som han ikke kan holde fast i. Eller én af de vinder-afleveringer fra Bruno Fernandes, som ikke altid lige rammer sit mål.

Her var det forfriskende at se en spiller, som formåede at holde fast i bolden og vende spillet på modstanderens banehalvdel.

Det blev sjældent rigtig farligt, men han formåede stadig at være et lille lyspunkt i en ellers svær kamp for United.

Forrige artikel

de Ligt: Vi er ikke hvor United hører til

Næste artikel

Derfor kan den målfattige sæson blive meget værre uden den skadede Amad

ANNONCE