(Photo by Ash Donelon/Manchester United via Getty Images)
Jonny Evans forbliver i Manchester United, efter han officielt har stoppet sin aktive karriere som professionel fodboldspiller.
Det bekræfter de røde djævle på deres hjemmeside mandag eftermiddag.
Rollen som den nordirske stopper tiltræder i går under titlen ‘Head of Loans and Pathways’.
Evans kommer til at arbejde tæt sammen med Jason Wilcox omkring Uniteds akademi – og dets unge, talentfulde spillere.
Når og hvis de unge spillere skal udlejes, vil Evans være en stor del af at fobedre processen, som skal maksimere spillerens lejeophold, så de kommer tilbage til United tættere på førsteholdet.
United-manden, der nåede 536 kampe i sin karriere er desuden også ved at færdiggøre sin UEFA A-licens.
Både Evans og Wilcox har sat ord, hvor glade de er for aftalen.
– Jeg ser frem til at arbejde med den næste generation af talentfulde spillere og støtte dem i at opnå deres fulde potentiale, fortæller Evans.
– Med min egen erfaring med lejeophold, ved jeg hvor stor en rolle, de kan have i en spillers udvikling. Jeg er spændt på at hjælpe med at videreudvikle vejen til førsteholdet og fortsætte arven af unge spillere, som trives i Manchester United, siger Evans til Manchester Uniteds hjemmeside.
Wilcox er yderst tilfreds med at få Jonny Evans med i den nye rolle.
– Jonny er en perfekt rollemodel for unge spillere, nu hvor han selv har afsluttet sin aktive karriere.
– Jonnys viden omkring dét at have succes i Manchester United, kommer til at være en klar fordel for akademiet, hvor vi forsætter med at udvikle verdensklasse talenter, som kan begå sig på førsteholdet, siger Wilcox ligeså til Uniteds hjemmeside.