Watkins meldes på blokken i United

Manchester United er klar til at gå efter Ollie Watkins – men det er på en meget vigtig betingelse

Hvis Rasmus Højlund forlader Manchester United, har klubben Aston Villa-stjernen Ollie Watkins på ønskelisten.

Det skriver The Athletic.

Klubbens hovedfokus er først og fremmest at sikre sig Bryan Mbeumo, som man håber på at få i hus uagtet afgange.

Men skulle Rasmus Højlund forlade klubben – og her er det værd at huske på, at danskeren har adskillige italienske bejlere – så har man en erstatning klar.

Manchester United havde faktisk allerede englænderen i kikkerten tilbage i sommeren 2023, men her endte Erik ten Hag og kompagni altså med at gå med Rasmus Højlund.

Det har dog særligt i denne sæson ikke blevet helt den ønskede succes, hvorfor United er parat til at reagere på transfermarkedet, hvis et bud kommer ind på Højlund.

9 kommentarer
  1. Ja det jo hele ideen med han er oppe i alderen, han kan lære de unge noget. Jeg spørg stadig hvilken etableret angriber i vores klub skal lære de unge noget ? I min optik er det helt perfekt med en aldrende angriber der kan lære fra sig.
    Jonathan David kunne hentes på en fri transfer, det proklamerede jeg for allerede inden vinduet gik i gang, han er nu taget til Juventus. Gratis spiller passede rigtig godt med vores økonomiske situation.

    Og ved guder jeg ikke håber vi henter Mbeumo nu. Det der med at betale overpris det troede jeg vi var langt ovre, manden har 1 sølle år tilbage af sin kontrakt come on, vi burde ikke engang smide over 40.

  2. Watkins er ikke meget bedre end Højlund i min optik, og med 29 år går vi i stik modsatte retning igen….

    Hvis nogle tror at Watkins ville have gjort det meget bedre end Højlund sidste sæson så har man ikke forstået hvad problemet var/er i United pt.

    Cunha og Mbeumo er præcis dens slags spillere der kan kreere chancerne til Højlund…vi har Bruno, Amad og til dels Mount og Zirkzee der kan noget af det samme, men vi mangler stadig kreativitet….og være med rent fysisk også.

    Om David var/er Premier League materiale er jeg ikke så sikker på….ærgerligt mig stadig over Delap valgte Chelsea..og har åbnet målkontoen.

  3. TB.
    Hvad mener du helt præcist med at gå den modsatte vej ? Unge spillere ? Men ja her er min pointe igen. Hvem skal lære de unge spillere det ? Watkins har kontinuerligt lavet plus 10 mål i PL gennem de seneste 8 sæsoner. Det ikke verdens klasse, men det stadig kontinuerligt ergo garant for mål.

    Nu taler du om at hvis nogen tror Watkins havde gjort det bedre end Højlund så tager de fejl, jamen hvem har overhovedet nævnt det ? Det udelukkende dig selv der bringer det på banen.

    Du fremhæver Delap igen, jamen tror du han havde gjort det bedre end Højlund eller Watkins sidste sæson så ? Han har netop ikke bevist noget kontinuerligt endnu så hvorfor skulle han være bedre ? Vi ender lidt derud igen med at det er unge spillere, hvem skal lære dem det ? Vi mangler netop en aldrende angriber til at lære fra sig

  4. Jeg mener ikke at det største problem ligger hos Højlund….det ligger i den manglende servicering i gennembrudsspillet…husk nu på asom “mentir” t Højlund faktisk lykkedes ok i sin første sæson under EtH.

    Om så vi havde haft Ronaldo i truppen ville det nok stadig have set skidt ud …dog enig i at Højlund ville have haft godt af en erfaren angriber til at håndtere det mentale aspekt, det var tydeligt at Højlund var hårdt ramt på selvtilliden til slut i sæsonen.

    Så det er på baggrund af alle de offensive udfordringer jeg påstår at Watkins ikke ville have gjort den store forskel.

    Delap er nu i gang i Chelsea, jeg gavde gerne set ham og Højlund supplere hinanden på nier positioner med Cunha og evt Mbeumo bag sig…

    Jeg tror på at de to vil kunne løse op for problemerne med den rigtige servicering til frontlinjen og så kommer Højlund igang igen.

    1. Der er vi tilgengæld helt og aldeles enige TB, service har været en ekstrem mangelvare, og jeg håber ved guder også at Højlund får stor succes 🤩 især med tilkomsten af Cunha. Jeg synes personligt selv at prisen på Mbeumo begynder at blive alt for høj. Og på et punkt håber jeg ikke vi bukker under. Kunne vi bruge ham, ja helt sikker. Bare ikke for enhver pris, især når han har 1 år tilbage af sin kontrakt 😊

      1. Forbrødringen er komplet Christian 🤗👍

        Jeg er helt enig i og deler din bekymring omkring prisen på Mbeumo….men så vidt jeg forstår kan Brentford udløse en option på 1 år mere.

        Vi ønsker alle det bedste for klubben og håber at Højlund lukker munden på sine kritikere.

        Jeg tager chancen….Højlund laver min. 20 kasser i den kommende sæson.👹🙏❤️

  5. Okay, der var alligevel fin aktivitet brugerne imellem… (qua min kommentar andetsteds… 😁).

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

Officielt: Jonny Evans får ny rolle i United

Næste artikel

Medie: Bayern melder sig ind i kampen om Rashford

ANNONCE