(Photo by Nathan Stirk/Getty Images)
Tabellens nr. 8 og 15 tørner sammen søndag eftermiddag på den engelske sydkyst, når Bournemouth tager imod Manchester United.
Bournemouth, der har høstet mange roser under Iraolas ledelse, har dog set svage ud på det seneste. I de sidste 10 opgør er det kun blevet til en enkelt sejr. Alligevel har Iraola et godt tag på gæsterne: I sin tid på sydkysten er det blevet til to sejre og en enkelt uafgjort mod Manchester United – med en samlet målscore på 8-2 i Bournemouths favør.
Bournemouth ligger otte point fra europæisk fodbold, så en sejr mod formsvage United er nødvendig, hvis de skal holde liv i håbet om europæiske kampe efter sommerferien.
I den anden lejr, Manchester United, var det langt fra en fodboldfest, sidst de trådte på banen. Det blev til et 0-1-nederlag på hjemmebane til Wolves, hvor der ikke var mange positive ting at tage med fra drømmenes teater. Dog så vi nogle unge ansigter fra start: De to englændere Harry Amass og Tyler Fredricson startede begge opgøret, hvor sidstnævnte fik sin seniordebut og klarede sig godt. De fik begge de højeste karakterer af jer læsere og her på redaktionen.
Både United-fans og spillere må løbe rundt med kampen på torsdag i baghovedet. Det bliver interessant at følge, hvordan Amorim fordeler spilletiden, så United-truppen er bedst muligt stillet inden Europa League-semifinalen i Baskerlandet.
Dato, tid og sted
Søndag den 27. april, kl 15.00, på Vitality Stadium i Bournemouth
Dommer
Peter Bankes
Skader og karantæner (for begge hold)
Bournemouth
Ryan Christie – Luis Sinisterra – Enes Unai
Manchester United
Diogo Dalot – Matthijs de Ligt – Amad Diallo – Ayden Heaven – Licha Martinez – Joshua Zirkzee
Mulige startopstillinger (for begge hold)
Bournemouth (4-2-3-1)
Kepa
Smith – Zabarnyi – Huijsen – Kerkez
Cook – Adams
Semenyo – Kluivert – Tavernier
Evanilson
Manchester United (3-4-2-1)
Højlund
Garnacho – Bruno
Amass – Eriksen – Ugarte – Dorgu
Fredricson – Maguire – Yoro
Onana
Hold øje med
Hold øje med Semnyo fra Bournemouth. Ghaneseren har været linket sammen med United et stykke tid. Han nettede også sidst de to hold mødte, da Bournemouth vandt 0-3 på Old Trafford.
Skribentens bud på kampens resultat
Jeg tror kampen ender 1-1.
Hvor kan man se kampen?
Tv3+ eller Viaplay
Hmm motivationen er desværre nok for lav og frygten for skader for høj ….hos os.
Modsat er Bournemouth sandsynligvis stærkt motiveret efter europæisk fodbold næste sæson
Tror desværre vi taber 3-1 ….Bruno scorer på straffe.
Latterligt at sige det, men det er en en ligegyldig kamp. Sæt alle reserverne, og fokuser på 1. Maj kampen!