1,5 milliarder pund. Så meget kan Manchester United vise sig at være værd. Det mener i hvert fald Qatar, der står klar med det tårnhøje bud på de engelske mestre. Det skriver Daily Mirror.
Således skulle den stenrige royale familie fra den arabiske miniputnation sende en delegation til Manchester allerede mandag, hvor de vil forsøge at forhandle om en overtagelse med den forhadte Glazer-familie.
Og hvis der er hold i rygterne, er det gode nyheder for frustrerede United-fans. Det mener Manchester United Supporters Trust.
”Vi ville elske, at hvilken som helst ny ejer ville drive klubben videre med dens egne midler, frem for at trække penge ud af den, som de nuværende ejere gør,” siger Duncan Drasdo, formand for MUST, ifølge Arabianbusiness.com.
Glazer-familien har ellers netop fået godkendt deres børsnotering af United i Singapore. Men det forsøger Qatar altså nu at komme i forkøbet.
Det er ikke første gang, at verdens rigeste nation er blevet sat i forbindelse med en overtagelse af verdens største klub.
Tilbage i 2010 var de angiveligt klar med et bud på omkring 1,2 milliarder pund. Dengang afviste Glazer-familien dog blankt, at et salg kunne komme på tale.
Det anslås, at Uniteds nuværende ejere har gældsat klubben for mere end 500 millioner pund.