Rashford involveret i bilulykke

Marcus Rashford slap med skrækken, da han lørdag aften var involveret i en bilulykke på vej hjem fra klubbens træningsanlæg, Carrington. 

Flere britiske medier skriver, at Marcus Rashford var involveret i en bilulykke, som fandt sted efter, at Manchester United var vendt tilbage til deres træningsanlæg lørdag aften efter klubbens 1-0 sejr over Burnley på Turf Moor.

Spillerne var kørt tilbage til Carrington med holdets spillerbus for at hente deres egne biler, inden de derfra skulle køre hjem. Uheldet skete ifølge The Guardian på Manchester Road tæt ved Carrington. Billeder og optagelser, der er blevet lagt op på sociale medier efter uheldet, viser den skade, som Rashfords Rolls Royce havde lidt, efter han skulle være kollideret med en lygtepæl.

Efter ulykken blev Rashford tilset af flere ambulancereddere, men han havde ikke brug for lægehjælp. Der blev ikke foretaget nogen anholdelse i forbindelse med episoden.

Hverken Rashford eller Manchester United har kommenteret på hændelsen.

Forrige artikel

Highlights: Fernandes' helflugter var nok til at sikre tre point i Burnley

Næste artikel

Lineker imponeret over Højlunds præstationer

ANNONCE