Så mange millioner tager Amorim med sig ud af døren

Snart har Manchester United brugt 100 millioner pund på trænerfyringer siden 2014, og Ruben Amorims fratrædelsesordning er også særdeles lukrativ for portugiseren i en situation, hvor Manchester United ellers skal spare på alt, der kan spares på.

10 millioner pund. Knap 89 millioner danske kroner.

Så gyldent er det håndtryk, som Ruben Amorim tager med sig på vej ud ad døren i Manchester United, hvis man skal tro The Athletics oplysninger.

Ifølge The Sun har han inklusive lønninger i de 14 måneder i klubben samt det gyldne håndtryk tjent over 30 millioner pund på trænergerningen i Manchester United.

Heldigvis for United formåede de dog at spare på regningen til Amorim. Havde de fyret ham inden for et år af hans ansættelse, havde det kostet to millioner pund ekstra.

Men dét med at betale store fratrædelsessummer til fyrede trænere er Manchester United dog ganske vant til.

Da de i forrige efterår fyrede Erik ten Hag, skulle de af med 14,5 millioner pund – kort efter de i øvrigt forlængede hans kontrakt – og lignende summer er smidt afsted til tidligere fyringer i klubbens nylige historie.

Ifølge Sky News har Manchester United snart betalt samlet set 100 millioner pund alene i træner- og personnelfyringer, siden Sir Alex Ferguson forlod klubben.

1 kommentar
  1. Hvordan ligger vi mon i forhold til andre klubber, på dette punkt? F.eks. Chelsea.
    Det lyder jo fuldkommen forrykt. Men pengesummerne i fodbold er jo hysteriske. Det ved vi.
    Så jeg spekulerer på om ledelsen på dette punkt, reelt håndterer pengene så meget ringere end andre Premiere League klubber?

Skriv et svar
Forrige artikel

- Det giver ingen mening at diskutere United-jobbet, siger Glasner

Næste artikel

Ten Hag scorer direktørjob

ANNONCE