Foto: Carlos Rodrigues/Getty Images
Som vi skrev i går, fik Sir Dave Brailsford næsten bekræftet, at Ruben Amorims skifte er faldet på plads.
Dette bakkes nu op af The Athletic, der bekræfter handlen.
United står til at betale 10 millioner euro for portugiseren, svarende til ca. 75 millioner danske kroner.
Derudover kan der blive tale om en ekstra pose penge oveni for at få portugiseren til Manchester hurtigst muligt. Her skulle United have indvilliget i at betale 1 million euro oveni, ifølge mediet.
Prioriterer ordentlig afsked
Ruben Amorim når dog ikke til Manchester inden på søndag, hvor United tager imod Chelsea.
Sporting er nemlig på vej ind i et svært program, som man ønsker at gennemføre, inden han forlader klubben. Dette skulle også være i overensstemmelse med Amorims egne ønsker om at forlade klubben på bedst mulige måde. En klub, han har kaldt “sit hjem” i fire år og har vundet to mesterskaber med.
Deres svære program tæller først og fremmest et opgør i Champions League på tirsdag mod Manchester City. Og derefter er der også tale om en ligakamp den 10. november mod SC Braga. Det er i øvrigt en klub, han har været i både som spiller og som træner.
Efter disse kampe vil han dog forlade Portugal og gøre sig klar til at stå i spidsen for United til Premier League-kampen mod Ipswich Town den 24. november.
Det betyder, at Ruud van Nistelrooy vil nå at få fire kampe ved roret, inden den portugisiske mestertræner er på plads.
Efter gårsdagens cup-kamp mod Leicester City og søndagens kamp mod Chelsea i Premier League, vil han derfor også stå i spidsen mod PAOK FC i Europa League samt endnu et opgør mod Leicester City i Premier League.
Ruud van Nistelrooy har udtalt, at han meget gerne vil fortsætte i United i en anden rolle. Det vides dog ikke endnu, om dette kommer til at ske.
#MUFC agree deal with Sporting for release of Ruben Amorim. Start date set for international break, with fee of €11m.
Sporting wanted Amorim to stay for games v Man City + Braga. United satisfied. Amorim expected to be in charge vs Ipswich on Nov 24 ⬇️https://t.co/4bgzTYLhXF
— Laurie Whitwell (@lauriewhitwell) October 31, 2024
Kære Steffen/redaktion,
Jeg ønsker mig en taktisk breakdown af Amorim – der har været et par legendariske artikler tidligere hvor en af jeres skribenter (husker ikke hvem) er gået full nerd-mode og det kunne være mega fed læsning. Især nu hvor det ser ud til at vi står overfor et systemskifte. Måske vi venter på en officel bekræftelse, men Romano har jo sagt de famøse ord 😉
Venter spændt!
Hej Mathias,
Hvor er det dejligt, at du nævner det! Jeg er tilfældigvis ved at lægge sidste hånd på en taktisk analyse af Rúben Amorims 3-4-3/3-4-2-1-system. Derudover har Steffen allerede færdiggjort en artikel, hvor han giver sit bud på, hvordan Manchester United kommer til at stille op under Amorim, og hvilke spillere der passer ind i systemet.
Begge artikler bliver udgivet, når en af vores andre skribenter bliver færdig med et større portræt af Rúben Amorims person og karriere som både fodboldspiller og -træner.
Jeg forventer, at alle tre artikler udgives i løbet af i dag og i morgen.
God weekend!
Bedste hilsner,
Thobias Hermannsen
Redaktør på OldTrafford.dk
Can’t wait😎👍
Christmas came early! Fedt Thobias – det ser jeg frem til.
God weekend til dig også!