Thomas Tuchel: Jeg har sympati for Ten Hag

Uniteds krævende første halvdel af sæsonen blev et emne, da Bayern München-træner Thomas Tuchel mødte pressen inden tirsdagens kamp mellem Manchester United og Bayern.

Hentet fra United.no

I september sidste år blev tyskeren fyret som Chelsea-træner efter at have ført klubben til Champions League-titlen året før.

Under pressemødet mandag fortalte Tuchel, at han føler med Erik ten Hag i den hårde situation hollænderen er i.

“Jeg har altid sympati med mine trænerkolleger, uanset om de står i en svær ejersituation eller ej. Jeg ved, det er krævende, og nogle gange er det også sværere, end det ser ud udefra” sagde Tuchel.

I foråret vendte den 50-årige tilbage til fodboldscenen, da han tog over som cheftræner for Bayern efter Julian Nagelsmann. Tuchel har tidligere styret storklubberne Borussia Dortmund og Paris Saint-Germain.

“Jeg tror, ​​jeg ved, hvad der skal til for at håndtere store klubber og store spillere. I visse perioder føler man, at tingene går helt i stå, og at forandringerne ikke kommer hurtigt nok. Derfor har jeg sympati for ham (Ten Hag), men ikke lige i morgen” fortsatte Tuchel.

“Vi vil selvfølgelig gerne vinde kampen og benytte denne mulighed til at tage yderligere skridt i vores udvikling” afsluttede tyskeren med.

Previous Article

Optakt: Bliver det himmerige, helvede eller midt imellem?

Next Article

Status på spillertruppen inden Bayern-opgør

ANNONCE