Traore underskriver professionel kontrakt

Aliou Traore skriver under på sin første professionelle kontrakt med Manchester United.

For bare en måned siden blev franske Aliou Traore officielt en del af Manchester Uniteds akademi efter at have trænet med ungdomsholdet siden sommer. I dag har den unge franskmand så underskrevet sin første professionelle kontrakt med klubben.

Traore der kom fra Paris SGs ungdomsafdeling bliver betegnet som en meget spændende boks til boks midbanespiller, og chefen for klubbens ungdomsakademi, Nicky Butt, er glad for, at klubben har fået papir på franskmanden.

– Aliou er en helt vildt talentfuld spiller, og vi er allesammen meget glade for, at han underskriver en kontrakt med klubben.

– Han skal bruge tid på at vænne sig til livet her, det er klart, men han har en spændende fremtid, og vi ser frem til at se ham på klubbens u-18 hold det næste halve år, siger Butt til MUTV.

 

 

Læs mere om:

Podcast: Lyt til OldTrafford.dk’s podcast om Manchester United. Læs mere her
Rejser og billetter: Vi har samlet en masse tips og gode råd, hvis du vil opleve Manchester United på Old Trafford

Køb Manchester Uniteds trøje hos Unisport.dk her (så støtter du OldTrafford.dk). 

Total
0
Shares
Forrige artikel

Conte: Jeg glemmer det ikke

Næste artikel

United hjælper fans med dyre Sevilla-billetter

Relaterede artikler
Bruno Fernandes mod Villa
Gå til siden

Bruno: Vores præstation var bedre end resultatet

Selvom Bruno Fernandes strålede med to scoringer på Villa Park, lykkedes det alligevel kun United at sikre ét point i Premier League mod Aston Villa lørdag aften. Portugiseren mener, at holdets præstation var bedre end resultatet antyder.
Total
0
Share