I sommer inviterede Sir Alex Ferguson en flok passionerede United-fans ombord i spillerbussen i forbindelse med Uniteds preseason tour i USA. På dette års store træningstur, som ifølge engelske medier går til Asien, kan en fan nu komme endnu tættere på holdet.
For at markere, at klubben fra 1. juli knytter endnu tættere bånd til UNICEF, sætter United efter sæsonens sidste kamp mod Sunderland 13. maj, gang i en auktion, hvor højstbydende får en unik chance for både at træne og spille med førsteholdet.
Deltagelse i fem træningspas og et kvarters garanteret spilletid i den sidste kamp på turnéen er, hvad United stiller en fan i udsigt.
”Det er en idé, vi har arbejdet med i nogen tid. Vi har millioner af fans, som vil give deres højre arm for bare at være i nærheden af holdet, og da vi alligevel aldrig kan bruge vores turnéer i Asien til noget som helst sportsligt, er det en god lejlighed til at give en fan en oplevelse for livet,” siger en talsmand for United om de opsigtsvækkende planer.
Hele overskuddet fra auktionen går ubeskåret til UNICEF.
NB: Ovenstående historie var en aprilsnar