Jean Carlo Chera er navnet på den brasilianske dreng, der vækker stor opsigt i hjemlandet, da han menes at have et gigantisk potentiale på højde med de største spillere i brasiliansk fodboldhistorie.
Spilleren, der normalt bare bliver kaldt Anderson, har Manchester United nu sendt spejdere til Brasilien for at se nærmere efter i sømmene – noget FC Porto også har, selvom det er urealistisk at tro at Anderson, der ofte optræder mod spillere fire år ældre end ham selv, vil søge væk fra Brasilien i en så tidlig alder.
Det er Sir Alex udmærket klar over, og han satser derfor i stedet på at sikre sig forkøbsret på den høje og fysisk stærke spiller, så man er sikret ham, hvis han skulle leve op til de skyhøje forventninger, som potentialet stiller.