United og Ronaldo fortsat nr. 1

Portsmouth har for vane at drille United i de indbyrdes opgør, men i dag var der ingen tvivl om udfaldet. United sad således på al spillet fra start til…

Portsmouth har for vane at drille United i de indbyrdes opgør, men i dag var der ingen tvivl om udfaldet. United sad således på al spillet fra start til slut, og sejren kunne have været meget større.

Kampens første 10 minutter bød ikke på de store højdepunkter, men så tog tingene fart. De to portugisere, Cristiano Ronaldo og Nani viste glimrende sammenspil, da de overmandede Portsmouths offsidefælde. Ronaldo modtog bolden i en lidt skæv position fra mål, men skulle blot bruge to berøringer, før bolden sad i kassen. Først et lille træk ind mod nærmeste stolpe, og så en inderside forbi David James.

Emmanuel Adebayor scorede i går to mål i Arsenals 3-0-sejr over Newcastle. Dermed åndede han Ronaldo i nakken på Premier Leagues topscorerliste, men det fik Ronny så sandelig ændret på. Der skulle nemlig ikke gå mere end tre minutter fra målet til 1-0, før Ronaldo endnu en gang havde sendt kuglen i netmaskerne. Denne gang på et smukt taget frispark, der sad helt oppe i trekantssammenføjningen.

Wayne Rooney viste stor spilleglæde og fightervilje i aftenens kamp, men kvaliteten af selve spillet varierede en del. Dog fik han efter 20 minutter testet James med et hårdt skud på mål.

Da United fik tildelt endnu et frispark i nogenlunde samme position som tidligere, forventede mange, at Ronaldo ville banke bolden i mål og lave sit andet hattrick i karrieren. James fik dog reddet dette forsøg, hvorefter Pompey-forsvaret sendte bolden til hjørne. Wes Brown var trukket med ind i feltet på denne dødbold, og han fik flugtet bolden snært over mål med venstrebenet. Udmærket forsøg af Brown, som ikke har scoret for United i snart tre kalenderår.

Hvis højrebacken kan lege med, så kan venstrebacken vel også. Det må Patrice Evra have tænkt, da han kort efter erobrede bolden, løb et stykke op ad banen og affyrede mod mål. Bolden blev dog afrettet, og James havde ingen problemer med at holde skuddet.

Første halvlegs sidste gode forsøg stod Nani for. Ronaldo opsnappede en fejlaflevering og fandt derefter sin landsmand i højre af gæsternes felt. Nani tog et træk ind i banen og forsøgte at finde den bagerste stolpe, men ramte forbi mål.

Anden halvleg var knap så dramatisk, og mange af Uniteds chancer opstod rent tilfældigt. Første forsøg på mål stod Rio Ferdinand for, da han nåede højest på et hjørnespark og headede bolden i hænderne på David James.

Portsmouth var nødsagede til at stå langt fremme på banen, og det åbnede op for et par kontramuligheder til hjemmeholdet. Effektiviteten manglede dog i den grad, og især Rooney burde måske have scoret en enkelt pind. Efter et kontrastød valgte han således at aflevere til Park Ji-Sung i midten af feltet frem for at afslutte selv.

Der skete ikke meget i kampens afslutning, indtil Nani besluttede sig for at fyre af langt udefra. Den nyerhvervede kantspiller har tidligere givet eksempler på sin glimrende sparketeknik, men i denne omgang måtte han nøjes med at se sit forsøg gå over mål. Det samme måtte Park, da han fem minutter senere ligeledes forsøgte sig fra lang afstand.

Anderson har endnu ikke scoret for United, men kom særdeles tæt på tre minutter før tid. Et hurtigt træk af teenageren satte gæsternes forsvar helt af, men den efterfølgende afslutning manglede både saft og kraft og sneg sig lige netop forbi den fjerne stolpe. Dermed ender opgøret 2-0 til United, som altså tilbageerobrer førstepladsen i ligaen. Som nævnt vandt Arsenal i går sit opgør, mens også Chelsea hentede tre point hjemme mod Reading.

Forrige artikel

Aftenens opstilling

Næste artikel

Irwin: United kan slå Arsenal

ANNONCE