Manchester United tog søndag aften imod Brighton på Old Trafford i tredje runde af en traditionsrige FA Cup. Darren Fletcher havde valgt en stærk start-11, som skulle ud og underholde publikum på hjemmebane.
1. halvleg
United kom hurtigt ud til kampen, og med offensivt spil kom de frem til et par muligheder i kampens åbning. Diogo Dalot havde den største chance med en friløber efter en god dybdebold af Matheus Cunha. Men en dårlig førsteberøring besværliggjorde afslutningen for Dalot, der afsluttede lige på Jason Steele.
Efter den gode start kom Brighton mere med i kampen. Det resulterede i kampens første mål, sat ind af tyske Brajan Gruda. Efter ti minutters spil, kunne han efter en retur sætte bolden sikkert i kassen.
10′ 0-1
Kampen var efter scoringen relativt lige. United forsøgte hele tiden af finde Cunha og Bruno Fernandes. Især Cunha var meget på bolden, men det blev aldrig for alvor farligt i første halvleg.
Eftertragtede Kobbie Mainoo – der startede inde for første gang siden fadæsen i Grimsby – var meget på bolden i løbet af halvlegen, og gjorde det fornuftigt.
Dalot og Cunha havde hver en god mulighed inden pausen, men blev ikke rigtigt farlige. Det var billedet på første halvleg for United.
2. halvleg
United kom dårligt ud til anden halvleg. Brighton fik mere kontrol med bolden og gjorde det svært for United at presse dem.
Det fik efter et kvarter, Fletcher til at reagere, hvilket betød, at Mainoo og Mount blev erstattet af Joshua Zirkzee og unge Shea Lacey.
Blot tre minutter efter indskiftningerne gjorde tidligere United-spiller Danny Welbeck det værre for United, da han med et knastørt hug gjorde det til 2-0 til gæsterne.
64′ 0-2
Det efterfølgende kvarter fortsatte uden nogle nævneværdige chancer. Den eneste mulighed tilfaldt Shea Lacey, der lavede en god dribling efterfulgt at et fint indlæg til Sesko, som sendte bolden forbi mål.
Med seks minutter tilbage af den ordinære spilletid headede Sesko bolden i mål efter et hjørnespark, og Old Trafford kunne lugte et comeback.
84′ 1-2
Sandsynligheden for et comeback faldt dog drastisk, da Shea Lacey på få minutter fik to gule kort – henholdvis for en tackling og for frustationer i forbindelse med et efterfølgende indkast.
United formåede ikke at skabe nogle store chancer til sidst, og måtte skuffende gå fra banen med et 1-2-nederlag.
Slut 1-2.






Nu hvor alle I Amorim kritikere har fået det som I ønsker, både system skift, Mainoo på banen og unge spiller hvordan syntes I så selv det går?
Er helt i kulkælderen. Frygter at vi ender på 12.-13. pladsen og så vil vores gode spillere kræve et skifte til sommer. Vores klub er i frit fald, en farce, en joke. Der er ingen idé og linje i klubben…..jeg har sjældent været så nedtrykt og pessimistisk.
PS: Jeg er en af dem der meget gerne havde beholdt Amorim.
Tja jeg havde vænnet mig til Amorims filosofi…
En stram organisation, tætte kæder og høj intensitet…
Der jeg så idag var noget jeg har set mange mange gange siden Sir Alex….kedeligt, forudsigeligt, uden tempo, intensitet og fart i boldomgangen…
Jamen hvad med alle de fejl vi begik uder Amorim…ja de er der såmænd stadigvæk.
Jeg håber at det løfter sig, 2 kampe er ikke nok til at fælde dom.
Men så kommer der en ny mand ind, med sine ideer og til sommer trykker vi på reset knappen igen…og så starter karrusellen igen.
Kan godt forstå spillerne er rundtosset…
Hej René
Sikke en fin måde at lægge op til en god debat. Ikke mindst taget i betragtning at du liiiige ventede et par kampe for at se hvordan det kom til at gå før du kom med din nedladende pointe 😀👍👌
Nå, men for at svare på dit spørgsmål – jeg synes desværre hverken det går bedre eller værre end det gjorde før.
Nogle ville nok påpege at det kan tage lidt tid, når man laver sådan et skifte. Og så ville de måske bruge samme pointe for at forsvare Mainoo, at det ofte kræver kampene i benene igen, at vise niveau.
Vi må se.