United udgiver ny udebanetrøje

Manchester United og Adidas har mandag præsenteret den nye udebanetrøje, som bliver i grønne farver.

Manchester United og Adidas fremhæver klubbens vertikale striber i grønne farver, som værende en hyldest til nogle af klubbens første udebanetrøjer.

– Det nye udebanesæt er inspireret af klubbens tidlige udebanetrøjer og introducerer en frisk fortolkning af den klassiske grønne farve. Vinrøde linjer bryder de hvide blokke og minder om byens karakteristiske røde mursten og arkitektur. Den nat-grønne bund repræsenterer den urbane landskab, som Manchester er kendt for og danner en perfekt baggrund for det modige, levende design. For at fuldende silhuetten har trøjen en stilfuld hvid ribstrikket rundhalskrave.

Den nye trøje kan findes og købes hos danske Unisport her (Køber du gennem linket støtter du samtidig OldTrafford.dk).

Imago

Hvad synes du om trøjen?

2 kommentarer

Kommentarer er lukket

Forrige artikel

Skifter City ud med United

Næste artikel

Julia Roberts besøgte holdet (igen)

ANNONCE