Wenger: Lad os vise hvad vi kan

Arsenal indtager i øjeblikket duksepladsen i Premier League. Det er ikke mange uger siden, at det scenarie som netop har udspillet sig, var helt…

Arsenal indtager i øjeblikket duksepladsen i Premier League. Det er ikke mange uger siden, at det scenarie som netop har udspillet sig, var helt utænkeligt. Chelsea er droppet ned på fjerdepladsen efter ikke at have vundet den fjerde kamp i streg i ligaen, mens Manchester City er hoppet op på andenpladsen efter syv ubesejrede kampe.

Manchester United har dog to kampe til gode i forhold til bysbørnene, hvoraf den ene udspiller sig i aften mod Arsene Wengers Gunners.

Det er fire år siden, at Arsenal har sejret på Old Trafford. Hver gang Arsenal er gået hele vejen i Premier League, har de fået et positivt resultat med sig fra Manchester, hvorfor aftenens kamp kan give et godt billede af hvilken vej trofæet skal gå denne sæson.

Arsene Wenger føler, at det er det perfekte tidspunkt for hans unge mandskab at vise, at de bør tages seriøst.

”Vi har chancen for, at vise hvor gode vi er – det er det du vil med livet. Lad os tage af sted uden forudfattede ideer, uden at tænke på Manchester Uniteds svagheder, eller vores egne svagheder. Men simpelthen bare fokusere på at give vores bedste, at spille med tro, at spille for hinanden – så har vi en god chance for at slå hvem som helst,” sagde Arsene Wenger til Arsenals officielle hjemmeside, og fortsatte:

”Jeg ved, at mine drenge vil være tændte, og jeg tror altid meget på mine spillere. Jeg ved hvor sultne de er, og jeg er sikker på, at det vil komme til udtryk i kampen.”

Arsene Wenger og Sir Alex Ferguson har i mange år haft et anspændt forhold til hinanden, og det er noget som har vist sig adskillige gange når de har krydset klingre. Begge personligheder har dog manet til ro og orden op til aftenens opgør, men det vil vise sig hvor meget af det spillere og fans vil tage til sig.

”Jeg er ikke typen der bærer nag i flere år. Jeg kan tilgive. Selvfølgelig er det nogle gange mig som skal tilgives, men jeg er ikke typen der tænker i 10 år eller for evigt ’jeg vil hade dig’. Forhold til mennesker går op og ned. Hvorfor? Fordi mange ting sker I kampens hede, og du ved, at det ikke vil være definitivt. Jeg har haft skænderier, ikke kun med ham (Ferguson, red.), men med andre managere også,” siger Arsene Wenger om han og Fergies rivalisering.

Forrige artikel

Park tvivler på Arsenal

Næste artikel

Ferguson: Arsenal er modnet

ANNONCE